Henley Pasaport Endeksi’ne göre, Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülke sayısı bu yıl 118’e ulaştı

featured

Henley Pasaport Endeksi’ne göre, Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülke sayısı bu yıl 118’e ulaştı. Geçen yıl 111 olan vizesiz destinasyon sayısı, Türkiye’nin uluslararası seyahat özgürlüğünü artırarak 2024 itibariyle 118’e çıktı.

Japonya ve Singapur’un yanı sıra Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi dört ülkenin pasaportları, 194 vizesiz destinasyonla dünya genelinde en güçlü pasaportlar olarak öne çıkıyor. Türk pasaportu ise 118 vizesiz destinasyonla bu güçlü sıralamada kendine sağlam bir yer buldu.

Dikkat çeken bir diğer gelişme ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) son 10 yılda en fazla yükselen ülke olması. 2014’ten bu yana vizesiz gidilebilecek destinasyonlara 106 yeni ülke ekleyen BAE, sıralamada 44 basamak birden yükselerek 11. sıraya yerleşti.

Henley & Partners Türkiye Yönetici Ortağı Burak Demirel, vize serbestliği ve yatırım göçünün ekonomik ilerleme için kritik olduğunu belirterek, pasaport gücünün ülkelerin uluslararası arenada taşıdığı ağırlığı yansıttığını ifade etti. Türk pasaportunun gücündeki artış, ülke vatandaşları için seyahat özgürlüğünü artırarak önemli bir avantaj sağlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Henley Pasaport Endeksi’ne göre, Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülke sayısı bu yıl 118’e ulaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir