1. Haberler
  2. Gündem
  3. Havalimanlarında engeller kalktı

Havalimanlarında engeller kalktı

featured
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM)nün 2009 yılında başlattığı ve Türkiye’nin bu alandaki öncü projelerinden biri olarak kabul edilen Engelsiz Havalimanı Projesi’ni 2015 yılında yayımladığı bir talimat ile yasal bir düzenlemeye dönüştürdü.

24 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan “Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcuları Talimatı”; havalimanı işletmecileri, terminal işletmecileri, havayolu şirketleri ve yer hizmetleri kuruluşlarının sertifika almak için yerine getirmesi gereken yükümlülükleri belirliyor.

Havalimanı işletmecimiz olan DHMİ, 33 havalimanında gereklilikleri yerine getirerek “Engelsiz Havalimanı Kuruluşu” sertifikası almaya hak kazanırken, 8 terminal işletmecisine, yer hizmeti kuruluşlarından TGS’ye 8 havaalanında, HAVAŞ’a 16 havaalanında, ÇELEBİ’ye 7 havaalanında, havayolu kuruluşlarından ise Corendon, SIK-AY ve Sunexpress’e sertifika verildi.
Bakanlığımızın Avrupa Birliği Projesi olarak 16 Ağustos 2017 tarihinde başlattığı “Engelliler, Yaşlılar ve Hareket Kısıtlılığı Olanlar İçin Ulaşım Hizmetlerine Erişilebilirliğin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ise SHGM olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

Hava Ulaşım çalışma grubu ile birlikte Karayolu ve Kentsel Ulaşım, Demiryolu Ulaşım, Deniz Ulaşımı ve Entegre Ulaşım olmak üzere toplam 5 çalışma grubu bulunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Havalimanlarında engeller kalktı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir