Havalimanları için Kovid-19 genelgesi

featured

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), koronovirüs salgını nedeniyle havalimanlarında uygulanması gereken tedbirler için hazırlanan genelgenin yayınlandığını duyurdu.

Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yayınlanan genelge için SHGM açıklaması şöyle:

Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, dünya çapında etkili olan COVID-19 Pandemisinin havaalanlarında yayılımını önlemek amacıyla “Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi” yayımlanmıştır.

Genelgenin amacı, havayolu taşımacılığının ülkemizde başlayacak olmasından dolayı, yaşanabilecek yeni vakaların azaltılması, bulaş riskinin ortadan kaldırılmasını teminen Havaalanı İşletmecilerinin gerekli tedbirleri almasının sağlanması ve havayolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlarımız ile bu sektörde hizmet veren sektör çalışanlarının sağlıklarının korunmasıdır.

Genelge içerisinde, havaalanı işletmecileri, terminal kuruluşları, yer hizmetleri kuruluşları, havaalanına yolcu getiren ulaşım araçları ile yolcular da dahil olmak üzere, her bir kurum/kuruluşun kendi bünyesinde alması gerekli tedbirler belirlenmiştir. Genelgede belirlenmiş gereklilikleri sağlayan havaalanı işletmecilerine, yapılacak olan denetim ve yerinde incelemeler sonucunda Pandemi Sertifikası verilecektir.

Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup havaalanlarımızda Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Havalimanları için Kovid-19 genelgesi