1. Haberler
  2. Gündem
  3. Havacılıkta yeni bir sayfa açılıyor

Havacılıkta yeni bir sayfa açılıyor

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce dev projelerin birbiri ardına gerçekleştirilip Türkiye’nin değerine değer katılmaya devam edildiğini belirtti.

Bitirildiğinde dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacağını dile getiren Turhan, “Yıllık 200 milyon yolcu kapasiteli olacak ve ilk etabı 29 Ekim’de devreye girecek İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak.” diye konuştu.

Havalimanının doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişiye iş imkanı sunacağını anlatan Turhan, oluşan katma değerden 1,5 milyondan fazla insanın yararlanacağını kaydetti.

İnşaat aşamasında 3 bin 200’ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 32 bin çalışanı bulunduğunu dile getiren Turhan, 250’si dış hat, 50’si iç hat olmak üzere 300’den fazla destinasyonla hizmet verileceğini bildirdi.

Yeni havalimanının en büyük hub’lardan biri olacağına dikkati çeken Turhan, yeni havalimanının 6 adet bağımsız pist ile yine 200 futbol sahası büyüklüğünde bir terminalden oluştuğunu kaydetti.

Turhan, 114 uçağın aynı anda terminale yanaşabileceğini, 143 köprüyle uçaklara hizmet vereceğini belirtti.

Terminalin 7 giriş kapısı bulunduğunu aktaran Turhan, ticaretin Asya-Pasifik Bölgesi’ne kaymasıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nın kargoda da güç kazanacağını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Havacılıkta yeni bir sayfa açılıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir