Havacılıkta bir devir sona erdi: Thomas Cook İflas Etti

featured

Dünyanın en eski seyahat firması Thomas Cook resmen iflas ettiğini açıkladı. İngiltere’nin köklü seyahat firmasından yapılan açıklamada kurtarma paketi hakkında şirket ortakları ve hissedarlarla gece boyu süren görüşmelerden sonuç alınamadığı belirtildi.

1841’den beri hizmet veren firmanın 9 bini İngiltere’de olmak üzere yaklaşık 20 bin çalışanı işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Diğer bir önemli sorun her yıl 16 ülkede 19 milyon kişiye turizm hizmeti veren şirketin müşterilerinin durumu. Türkiye de dahil olmak üzere şu anda şirketle anlaşarak tatile çıkan turist sayısının 600 bin olduğu ve bu kişilerin ülkelerine geri dönmeleri için büyük çapta bir operasyonun başlatılması gerekiyor. Bu dev işlemin yapılabilmesi için İngiliz hükümeti başta olmak üzere birçok devlet ve sigorta şirketi harekete geçmiş durumda.

Dev borç

Yaklaşık 1,7 milyar Sterlin borcu bulunan Thomas Cook’un kurtarılması için pazar gecesi şirket ortakları ve hissedarlar 11 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Öncelikle 900 milyon ardından ek 200 milyon sterlinlik bir kurtarma planı hakkında anlaşıldı. Fakat bu miktar borç batağındaki şirketin kurtarılması için yetersiz kaldı.

İflas haberi turizm sektörünü sarsabilir

Şirketin iflasının turizm sektörüne büyük darbe indirmesi söz konusu. Kısa vadede Yunanistan ve Gambiya gibi ülkelerde bulunan turistlerin paralarının şirket tarafından ödenememesi bu kişilerin tatil merkezlerinde sıkışmalarına neden olabilir.

Uzun vadede ise Türkiye ve İspanya gibi şirketin önemli tatil destinasyonları bu depremin etkilerini hissedebilir. Dünya genelinde petrol şirketleri, uçak firmaları ve Thomas Cook’a bağlı çalışan turizm ajansları da ödemelerin yapılamamasından dolayı mali kriz yaşama riski ile karşı karşıya kalabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Havacılıkta bir devir sona erdi: Thomas Cook İflas Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir