Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35 savaş uçağı, kuş çarpması sonucu emekliye ayrıldı

featured

Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35 savaş uçağı, kuş çarpması sonucu emekliye ayrıldı. Uçağın onarım maliyeti çok yüksek olduğu için emekliye ayrılma kararı alındı.

Konuyla ilgili olarak Güney Kore Hava Kuvvetleri (ROKAF) tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Ocak 2022’de kuş çarpması sonucu ciddi hasar gören bir F-35A hayalet uçağının emekliye ayırma kararı alındığı duyuruldu.

Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin ile yapılan kapsamlı bir analizin, F-35A’nın gövde, yapı, motor, kontrol ve navigasyon sistemi de dahil olmak üzere yaklaşık 300 bileşende hasara uğradığını gösterdiğini söyledi.

Yüksek maliyetler, onarım için gereken uzun süre ve diğer güvenlik endişeleri göz önüne alındığında, Hava Kuvvetleri’nin inceleme komitesi uçağı tamir etmektense emekliye ayırmanın daha iyi olacağı sonucuna vardı. Plan, Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın onayı ile kesinleşecek.

Askeri yetkililere göre; Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterindeki 40 F-35A’dan biri olan uçağın onarım maliyeti, 110 milyar won olarak tahmin edilen birim satın alma maliyetinden daha yüksek olacak şekilde yaklaşık 140 milyar won (107.6 milyon ABD Doları) olarak tahmin edildi.

Emekliye ayrılan uçağın, mekanik eğitiminde kullanılma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde değerlendirileceği açıklandı.

2014 yılında F-35A Lightning II tedarik etmeye karar veren Güney Kore, bugüne kadar 40 adet savaş uçağını teslim aldı. ROKAF için üretilen ilk F-35A, ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirdi ve 2019’da kuvvete teslim edildi. (Savunmasanayist)

0
mutlu
Mutlu
2
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35 savaş uçağı, kuş çarpması sonucu emekliye ayrıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir