1. Haberler
  2. Savunma Sanayi
  3. Gökbey’de yerlilik oranı yüzde 85

Gökbey’de yerlilik oranı yüzde 85

featured
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli imkanlarla yapılan genel maksat helikopterinin adını "Gökbey" olarak açıkladı.

Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli genel maksat helikopteri T625 Gökbey ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Demir şunları söyledi:

GÖKBEY’in ismi kondu ve cumhurbaşkanımız gösterdiler. Herkes motordan bahsediyor. Burada yüzde 85 oranında bir yerlilik var. Millilik şu; bir Apple telefonu iPhone. Milli bir Amerikan ürünüdür. Ama yerli değildir.

2021’de seri üretime geçmesi beklenen Gökbey, yerli motorla göklerde olacak.

YERLİ MOTOR İKİ YIL  İÇİNDE GELECEK

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bu helikopterimizin tasarımı Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Bütün sistemlerin tasarımları, hesapları, testleri hepsi Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Motor sistemi de ayrı kullanıldı. Ki bu helikopterimiz için motorun testlerinin de başladığını duyurmuştuk. Kendi motorumuzu 2 sene içinde kurmuş olacağız.[/box]

KARARLILIK ÇOK ÖNEMLİ

Motor, şanzıman konularında; falanca motorları gelir ya. Kamuoyu şunu anlamalı. Diyelim ki 1970’te motor yapmaya başladı… Böyle bir şey yok o yıllarda. Başlama, kararlılık ve sürdürülebilirlik çok önemli. Başladığımız şeyi biz yapıyoruz. Tarihçeye bakın başlanıp da sürekli arkasında bir iradenin olduğu bir sistemin olması gerekiyor. Bir, bu işi yapacağız kararlılığı, o politikada değişiklik olmaması.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Gökbey’de yerlilik oranı yüzde 85
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir