Gökbey seri üretime geçiyor

featured
2021’de seri üretime geçmesi beklenen Gökbey, yerli motorla göklerde olacak.

Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini açıkladığı genel maksat helikopteri “Gökbey” atağa geçiyor. 2021’de seri üretime geçmesi beklenen Gökbey, yerli motorla göklerde olacak. Türkiye’nin milli imkanlarla ürettiği T-625 genel maksat helikopteri “Gökbey” seri üretim için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta katıldığı Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde ismi açıklanan yerli helikopter 2021 yılında seri üretimde olacak. Büyük oranda yerli parçaların kullanıldığı helikopterin motorunun da 2021 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Böylelikle Gökbey 2021 yılında yerli motorla göklerdeki yerini alacak.

GÖKBEY’İN ÖZELLİKLERİ

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanıp ve üretiliyor. Özgün helikopter programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor. İki mürettebat olmak üzere toplam 12 yolcu taşıyabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli imkanlarla yapılan genel maksat helikopterinin adını “Gökbey” olarak açıkladı.

KIYI ÖTESİ GÖREVLER İCRA EDEBİLİYOR

Diğer yandan helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebiliyor. GÖKBEY’in 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülüyor.

ADINI ERDOĞAN KOYDU

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, helikopterin adının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından konulduğu söyledi.

kaynak: havahaber.com

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Gökbey seri üretime geçiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir