Savunma Sanayi

Filipinler “ATAK”ta olacak!

Milli imkanlarla üretilen ATAK, Pakistan’ın ardından Filipinler’in yolunu tutuyor. Pakistan’ın verdiği 30 adet ATAK siparişinin üretimine başlanılırken, önemli bir adım da Filipinler'den geldi. Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana hava kuvvetlerinin taarruz helikopteri olarak T129 ATAK’ı seçtiğini açıkladı.

Pakistan T129’larının imalatı başladı’ haberinin arkasından önemli bir haber de Filipinler’den geldi. TUSAŞ’ın yaklaşık bir yıldır T129 satışı için pazarlama faaliyetleri yaptığı ülkede yapılan değerlendirmede taarruz helikopteri olarak ATAK öne çıktı. Bugün gelen açıklamalarla Filipinlerin ATAK helikopteri alacağı kesinleşti.

8 ila 10 ATAK alacağız

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana hava kuvvetlerinin taarruz helikopteri olarak T129 ATAK’ı seçtiğini açıkladı. Alert 5 sitesinde yer alan habere göre Bakan Lorenzana, bütçelerinin 8 ila 10 adet arasında platform almaya yettiğini duyurdu. Kara Havacılık ve Jandarma tarafından başarıyla kullanılan T129 helikopterlerinin ihracatı için ilk adım Pakistan ile atılmıştı. Toplam 30 adet T129 satışı için anlaşma imzalanmış, bu ülke için helikopterlerin imalatına başlanmıştı.

İLGİLİ HABER:
Türkiye Su57'ye ortak mı oluyor?

İlk prototip uçuşunu 2011’de yaptı

2007 yılında İtalyan ‘A-129 Mangusta’ helikopterini yerli imkanlarla üretmek için AgustaWestland firması ile anlaşan Türkiye, gelişmiş savaş makinesinin tüm lisans haklarını aldı. TUSAŞ-ASELSAN-AgustaWestland ortaklığında gerçekleşen 3 milyar dolarlık proje ile İtalyan helikopteri, Türkiye’nin arazi şartlarına elverişli şekilde yeniden tasarlandı. ‘T-129 ATAK’ adını alan helikopter, TUSAŞ-TAI tesislerinde ilk prototip uçuşunu 2011’de başarıyla icra etti. TAI’nin seri üretime başladığı ATAK’ın görev bilgisayarı, aviyonik sistemleri ve silah altyapısında ASELSAN imzası var. Başlangıç olarak 6 bin 200 parçası Türkiye’de üretilen ATAK, yüzde 60 yerlilik oranıyla milli savunma sanayiine önemli tecrübeler kazandırdı.

Bahreyn ABD etkisinde kaldı

Türkiye’nin uzun süredir T129 ATAK taarruz helikopteri satışı için görüşmeler yaptığı Bahreyn, geçtiğimiz nisan ayında rotayı ABD imalatı Textron Bell AH-1Z’ye çevirmişti. Bahreyn geçen ay düzenlenen anlaşma ile Amerika Birleşik Devletleri’nden 912 milyon dolara 12 adet AH-1Z almak üzere imza atmıştı. Bu arada ATAK’ı satın almak için çok sayıda ülkenin sırada olduğu öğrenildi.

İLGİLİ HABER:
Türk SİHA'ları Münbiç'te

Kaynak: havahaber.com

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir

Close
Close