Facebook’un yapay zekası insanların düşüncelerini okumayı başardı

featured

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, yapay zekayla ilgili çalışmalarını bir adım ileri götürerek insan zihnini okuyan bir program tasarladı.

Programın beyin dalgalarını izlediği kişilerin düşüncelerini yüzde 73 doğruluk payıyla tahmin ederek yazıya dökebildiği ifade edildi.

Şirket, yeni teknolojinin özellikle tıpta devrim yaratabileceğini savunuyor.

Meta bünyesindeki bilim insanlarının yürüttüğü son araştırmada önceki akademik çalışmalar için başlarına şapka benzeri bir cihaz yerleştirilmiş insanların kayıtlarından yararlanıldı. Söz konusu cihaz beyin aktivitesini ölçmeye yarayan EEG ve MEG sensörlerini içeriyordu.

Akademik kurumlardan alınan bu veriler, İngilizce ve Felemenkçe sesli kitap, kelime veya cümleler dinleyen 169 gönüllünün 150 saat boyunca kaydedilen beyin dalgalarından oluşuyordu.

Kayıtlar Meta’nın geliştirdiği yeni yapay zeka programına gösterildi. Programın gönüllülerin dinlediği konuşmaların kodlarını çözebildiği ve bunları yüksek doğrulukla kelimelere dökebildiği anlaşıldı. Ancak tahminin doğru kabul edilmesi için, yapay zekanın sunduğu 10 ihtimalden birinin tutması yetiyor.

Program, sık kullanılan 793 kelime üzerinden yüzde 73 başarı oranını tutturdu. Şirket yetkililerine göre bu, yapay zekanın gündelik hayattaki kelimelerin büyük bir kısmını çözebileceği anlamına geliyor.

Beyin aktivitelerini izleyerek ne konuşulduğunu anlamak, aslında sinirbilimcilerin uzun süredir üzerinde çalıştığı bir konu. Ancak bunun için başvurulan yöntemler beyne çip yerleştirmek gibi invaziv (cerrahi operasyon gerektiren) tekniklere dayanıyor.

Meta yetkilileri ise yeni yapay zeka programıyla bunun beyne çip yerleştirmeden mümkün olabileceğini öne sürüyor.

Şirketin konuyla ilgili açıklamasında “Her yıl dünya çapında 69 milyondan fazla insan travmatik beyin hasarı nedeniyle acı çekiyor” ifadelerine yer verildi:

Bu hasar, birçoğunun konuşmasını, yazmasını veya mimiklerle iletişim kurmasını engelliyor. Araştırmacılar bunun için bir teknoloji geliştirirse o insanların yaşamları önemli ölçüde iyileşebilir.

Meta, yapay zeka çalışmalarına hız verdi

Şirket aynı zamanda yapay zeka tabanlı bir sohbet botu için de kolları sıvamış durumda.

Kısa süre önce geliştirilen BlenderBot3 adlı sohbet botunun beta sürümü geçen ay kullanıcılara açılmıştı.

Kullanıcılarla yazışarak kelime dağarcığını genişleten sohbet botunun komplo teorileri üretmeye, Yahudi karşıtı yorumlar yapmaya ve ironik biçimde Meta CEO’su Mark Zuckerberg hakkında kötü konuşmaya başladığı görülmüştü.

Independent Türkçe, AI.Facebook, Social Media Today

Derleyen: Çağla Üren

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Facebook’un yapay zekası insanların düşüncelerini okumayı başardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir