F-35’leri Türk mühendis ‘görünmez’ yapıyor… Ergün Kırlıkovalı

Türkiye’nin program ortaklığından çıkartıldığı F-35 savaş uçaklarının görünmezlik özelliğini Türk Mühendis Ergün Kırlıkovalı sağlıyor.

featured

Türkiye’nin program ortaklığından çıkartıldığı F-35 savaş uçaklarının görünmezlik özelliğini Türk Mühendis Ergün Kırlıkovalı sağlıyor.

Türkiye’nin program ortaklığından çıkartıldığı F-35 savaş uçaklarının görünmezlik özelliğini Türk Mühendis Ergün Kırlıkovalı sağlıyor. Habertürk’ten Ali Çınar’ın haberine göre, 43 sene önce ABD’ye yerleşen Kimya Mühendisi Ergün Kırlıkovalı Amerikan Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde kullanılan özel malzemelerin tek üreticisi Türk mühendis olarak tarihe geçmiş biri.

Türkiye’nin 3. F-35’i test uçuşunda
@tx_afterburner , Türkiye’nin 3. F-35’i test uçuşunda

Çelik kadar güçlü ve polimer kadar esneyebilen bir kaplama üreten Kırlıkovalı’nın dünyada rakibi yok. Kırlıkovalı, korozyon alanında ABD Deniz Kuvvetleri için özel bakım-tutum-onarım malzemeleri geliştiriyor. Türk mühendisin yaptığı bu yeni buluş ile Pentagon’a tek tedarikçi oluyor. Kırlıkovalı, kazandığı birikim ile kendi şirketini Kaliforniya’da kuruyor.

1990’da uçaklarda görünmezlik sağlayan kaplama malzemelerini B-2 bombardıman uçakları için tasarlıyor ve tüm testleri başarı ile geçip rakiplerini geride bırakınca 1998 yılında Pentagon’un yeni tek tedarikçisi olmayı başarıyor.

F-35’te Türk izleri Başarılı Türk mühendisin bu başarısı F-35 programını yöneten lider kadro tarafından da dikkat çekiyor ve Kırlıkovalı’nın şirketi, görünmezlik sağlayan kaplamaları tasarlama ihalesine davet ediliyor.

2004 yılında formülü tamamlayan şirket üç yıllık zorlu ve yeni bir test sürecinden geçiyor. Şirket 2007 yılında şartnamelere yine tek tedarikçi olarak girmeyi başarıyor. Türkiye her ne kadar F-35 programından çıkarılsa da, bir Türk mühendis Ergün Kırlıkova’nın ürünü halen F-35 savaş uçaklarının imalatında kullanılmaya devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
F-35’leri Türk mühendis ‘görünmez’ yapıyor… Ergün Kırlıkovalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir