F-16 pilotları ne kadar maaş alıyor?

featured
service

Pilotluk son dönemin gözde mesleği. Bunda aldıkları çok özel eğitim nedeniyle sayılarının az olması ve havacılık sektöründeki hızlı gelişme etkili. Yeni başlayana 21 bin liranın verildiği sektörde, tecrübeli bir pilotun maaşı ise 100 bin lirayı buluyor.

Sivil havayollarında çalışmanın yanında son dönemlerde askeri pilotluk da gözde meslkerler arasında yer alıyor. Bunları başında ise F-16 savaş uçağı piloltuğu geliyor. Sivil havayolu pilotluğunun yanında çok ciddi sınavlar ve eğitimleri olan F-16 pilotluğu için çok fazla kriteri aynı anda taşımak gerekiyor.

Savaş Pilotu Nasıl Olunur?

Askeri pilot olmak içinse birkaç sene öncesine kadar kişi lisede askeri havacılık lisesini kazanarak dört senelik lise eğitimini burada başarıyla tamamlamalı ve hava harp okuluna girmeye hak kazanmalı ya da ise dışında üniversite sınavında hava harp okuna girmeye hak kazanmış olması yeterliydi. Ancak son dönemlerde gelişen olaylardan sonra hava harp okulları kapatılmış ve hava harp okulu yeni kurulan milli savunma üniversitesine bağlı olarak eğitim vermeye başlamıştır.

Savaş ve Helikopter Pilotu Olma Şartları

Askeri pilot olmak için belli koşullar vardır bunlara değinmek gerekirse:
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
– 20 yaşını doldurmamış olmak
– Boyun 165’ten kısa 190’dan uzun olmaması
– Sağlık sorunu ve genetik hastalığının bulunmaması(tam donanımlı sağlık kuruluşlarından raporlu olmak kaydıyla)
– Kişinin suça karışmamış olması
– Kişinin aile fertlerinden birinin sabıkası olmaması
– Daha önce askeri okullardan ayrılmamış veya atılmamış olmak
– Göz hastalığının olmaması ve gözlük kullanılmamak
– Nikahsız birlikte yaşama durumunun olmaması gerekmektedir.

T-38 jet uçaklarında başarılı olanlar F-16 eğitimlerine alınıyor

“İlk önce 123. Filo Komutanlığında pervaneli bir uçak olan SF260-D ile uçuşlara başlıyoruz. 122 temel jet eğitim uçağımız KT1-T ikinci uçağımız. O uçakla da 65 sorti uçuyoruz. Son olarak da 121. Filo komutanlığında T-38M uçaklarında 70 sorti uçuyoruz. Bir pilot adayının bu 3 uçağı başarı ile bitirmesi gerekiyor.”

Her pilotun İkinci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki eğitim süresi 2 yıl.

Pilot adayları sayılı ülkelerde bulunan simülatörlerde eğitiliyor

Aday pilotların gerçek uçuş hissi yaşadığı noktalardan birisi de simülatörler. Öğretmen pilot eşliğinde en zorlu görevler önce simülatörlerde gerçekleştiriliyor, ardından ise gökyüzüne taşınıyor.

Her uçuş öncesi öğretmen pilot ve pilot adayları brifingde biraraya geliyor. Görev, uçuş taktikleri, hava şartları kısaca gökyüzündeki tüm olası senaryolar konuşuluyor. Uçak başına gitmeden önceki son hazırlık ise filoda.

“Adayın nerede hata yapabileceklerini biliyorsunuz ona göre müdahale ediyorsunuz. Zaten uçakta 2 kokpit var. İki kokpitten de uçağı kumanda edebiliyorsunuz.”

Pilot adayları arasında kadın subaylar da var.

“Jette uçmak çok daha farklı bir duygu. Kabiliyetleri çok fazla, hızı çok fazla. Çok kısa sürede çok büyük manevralar yapabiliyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu.”

2. Ana Jet Üssü’nde hem gece hem de gündüz eğitimler veriliyor

Pilotaj eğitimlerinde iniş kalkış çalışmaları kritik öneme sahip. Ortalama her sortinin son 20 dakikası iniş kalkış çalışmaları için ayrılıyor. Aday pilotun uçağın tekerini piste değdirir değdirmez yeniden havalanması bekleniyor. Havacılıkta buna “touch and go” deniliyor. Her sorti ortalama 1 saat sürüyor.

“T-38 uçağı 121. Filo’da 7 safhadan oluşuyor. İntibak, görerek, kol, alet, seyrüsefer ve gece uçuşları şeklinde.”

Savaş pilotları, kilolarının 9 katı ağırlığa direnmek zorunda

Çelik kanatlarla uçabilmek yeterli değil. Pilot adaylarının uçuşa elverişli olup olmadığına, Uçucu Sağlığı Araştırma Eğitim Merkezi Başkanlığında bakılıyor. Jet pilotları, yüksek G kuvvetine, yani uçuşun vücutlarına yüklediği ekstra ağırlığa dayanabilmeli.

Bir F-16 pilotu için dayanmak zorunda olduğu üst sınır 9 G. Bu, 80 kilo ağırlığındaki bir pilotun 720 kilo ağırlığa direnebilmesi demek. Aksi takdirde, G kuvveti görme kaybı ve bayılmalara sebebiyet veriyor.

Pilot adayları 5 ayrı teste daha giriyor.

Başarılı subaylar mezuniyet sonrası filolara atanıyor

Uçuşlarında başarılı olanlar pilot brövesi takmaya hak kazanıyor. Bir sonraki durak ise, F16 eğitimi alacakları 9’ncu Ana Jet Üssü oluyor.

4
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
F-16 pilotları ne kadar maaş alıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.