Eva Air pilotları greve gidecek

Taoyuan Pilotlar Sendikası, Tayvan'ın ikinci büyük havayolu şirketi Eva Airways'te maaşlar ve çalışma koşullarıyla ilgili çözülemeyen sorunlar nedeniyle grev kararı aldı.

featured

Taoyuan Pilotlar Sendikası, Tayvan’ın ikinci büyük havayolu şirketi Eva Airways’te maaşlar ve çalışma koşullarıyla ilgili çözülemeyen sorunlar nedeniyle grev kararı aldı. Pazartesi günü alınan karar, 8 Şubat’ta başlayacak olan Ay Yeni Yılı tatili dönemindeki uçuşları potansiyel olarak etkileyebilir.

Sendika Eva Air’i yetersiz maaş artışları yapmak ve personel eksikliğini gidermek için yasadışı olarak yabancı pilotları işe almakla suçluyor. Buna karşılık Eva Air pilot maaşlarını kademeli olarak arttırdığını savunuyor ve yasadışı işe alım uygulamalarını reddediyor.

Sendika ve Eva Air arasındaki müzakereler geçtiğimiz ay çökmüş ve grev eylemi için oylama yapılmasına yol açmıştı.

Oylamanın ardından sendika, kesin bir tarih verilmemekle birlikte, Ay Yeni Yılı civarında bir grev başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Grevin başlamasından önce 24 saat önceden bildirimde bulunacağını belirten sendika, grevden en çok uzun mesafeli uçuşların etkileneceğini öne sürdü. Bununla birlikte, grevi önlemek için Eva Air ile görüşmelere devam etme isteklerini de ifade ettiler.

Hello Kitty temalı uçaklarıyla tanınan Eva Air, Asya, Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’da uçuşlar gerçekleştiriyor. Havayolu şirketi grev yetkisi hakkında hemen yorum yapmadı.

Eva Air’deki potansiyel grev, havayolunun bu ayın başlarında 33 Airbus uçağı siparişini tamamlamasının ardından geldi ve daha önce 10,1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen bir anlaşma yapıldı.

Eva Air, 2019 yılında uçuş görevlilerinin yaklaşık bir ay boyunca greve gitmesiyle önemli bir aksaklık yaşamış ve Tayvan’ın havacılık tarihindeki en uzun grevi gerçekleştirmişti. (investing)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Eva Air pilotları greve gidecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir