Ertelenmiş vergi geliri THY’nin zararını azalttı

featured

THY, salgının etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği 3. çeyrekte beklentilerin altında zarar yazarken, analistlere göre zararın beklentilerin altında kalmasında ertelenmiş vergi gelirleri ve artan uçak-motor alımlarına ilişkin hibe kredi gelirleri etkili oldu.

THY”nin 3. çeyrek finansal sonuçlarına göre şirketin zararı 946 milyar lira oldu. Analistler şirketin 3. çeyrekte 1,42 milyar lira zarar yazmasını bekliyordu. 2019 yılının 3. çeyreğinde şirket 3,71 milyar lira kâr açıklamıştı. Şirketin bu yılın 3. çeyreğinde net satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 düşüşle 11 milyar lira olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı döneminde kâr açıklayan şirketin bilançosunda Kovid-19 salgınının etkileri izlenirken zararın analistlerin beklentilerin altında kalmasında birkaç unsur öne çıktı.

THY bilançosuyla ilgili raporunda İş Yatırım, üçüncü çeyrekte 793 milyon TL olan ertelenmiş vergi gelirinin net zarar rakamını azaltmaya yardımcı olan unsurların başında saydı. Bir önceki yılın aynı döneminde şirketin bilançosunda 831 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gideri söz konusuydı.

Garanti Yatırım da şirketin bilançosuna ilişkin değerlendirmesinde ertelenmiş vergi gelirinin zararı düşük tuttuğu yorumunu yaptı.

Artan kredi hibeleri de zararı düşürdü

İş Yatırım’ın analizine göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 43 milyon TL olan uçak, motor ve diğer alımlara ilişkin hibe kredi gelirlerinin bu yılın 3. çeyreğinde 289 milyon TL’ye yükselmesi de zararın düşük olmasında etkili olan unsurların başında geldi.

İş Yatırım üçüncü çeyrekte 229 milyon TL olan sigorta, tazminat ve ceza geliri de net zarar rakamını azaltmaya yardımcı oldu.

Kur farkı giderleri bilançoyu baskıladı

3. çeyrekte Türk Lirası’nın dolar karşısında gösterdiği yaklaşık yüzde 13’lük gerilemenin de Türk Hava Yolları bilançosu üzerinde baskı yarattığı görüldü. İş Yatırım’ın analizine göre 1,5 milyar TL tutarındaki toplam kur farkı giderlerinin net zarar rakamı üzerinde arttırıcı etkisi oldu.

Garanti Yatırım da birim giderlerin baskı altında olduğuna dikkat çekti. THY’nin 3. çeyrekte birim yolcu getirisi dolar bazında yüzde 10,5 azalırken, birim giderleri ise yüzde 54 arttı. Yakıt dışı giderlerde ise yıllık artış yüzde 79 oldu. Garanti Yatırım’ın analizine göre bunda uçak sahipliği ve yer hizmetlerine ilişkin giderlerdeki artış başı çekti.

Çeyrek esnasında faaliyet gösterilen bölgelerden Ortadoğu ve Asya birim yolcu gelirlerine olumlu katkıda bulunurken Türkiye yüzde 36, Amerika yüzde 11 ve Avrupa yüzde 10 düşüşle gelirleri aşağı çekti.

Garanti Yatırım’ın hesaplamalarına göre şirketin net borcu çeyrek esnasında 87 milyar TL’den 109 milyar TL’ye yükseldi.

bloomberght

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ertelenmiş vergi geliri THY’nin zararını azalttı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir