Türkiye’ye 120 tane F-35 gelecek

featured
Resim: Cumhurbaşkanlığı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler’de 15 Temmuz Millet Bahçesi ile yapımı tamamlanan tesis ve projelerin toplu açılış töreninde konuştu. Türkiye ile Amerika arasındaki Brunson krizi sonrası büyük tartışmalara neden olan F-35 hakkında konuşan Erdoğan, Türkiye’ye 120 tane F-35 uçağının geleceğini söyledi.

PARÇALARI TÜRKİYE’DEN GİDİYOR

Türkiye’nin F-35 üretiminde aktif rol oynadığını belirten Erdoğan, uçakların belli parçalarının Türkiye’den gittiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun mantığına göre dünyanın sanayi devleri olan Çin, Hindistan, Japonya, Amerika, Almanya derhal kapıya kilit vurmalıdır” dedi.

F-35’LER BİZE DE GELECEK

Erdoğan şunları söyledi: “Bak bugün F-35’ler yapıyor Amerika. Onlardan bize gelecek 120 tane. Onların belli parçalarını Türkiye olarak biz üretiyoruz. Biz oraya gönderiyoruz. Onlar bunun montajını yapıp dünyaya satacaklar. Bize de satacaklar. Araçlarda da aynı durumlar var. Artık dünyada bir şeyin yüzde 100 yapıldığı yerler çok nadirdir. İthalat ihracatın adeta altyapısını oluşturur ama haberi yok bunlardan. Bu ülkeler de sanayi ürünlerinin ham maddelerini çok büyük ölçüde bizim gibi dışarıdan karşılıyor. Demir dediğiniz maden öyle her yerde ve ihtiyacınızı karşılayacak kadar çıkan bir şey değil. Kakao dediğiniz ürünün nerelerde yetiştiği belli. Buğday derseniz biz kendi ihtiyacımızı karşılayacak istihsali zaten gerçekleştiriyoruz.”

 

Kaynak: havahaber.com

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’ye 120 tane F-35 gelecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir