Emirates

Emirates 777X kararı ile Boeing’e darbe vurabilir

MAX krizi ile tarihinin en zorlu günleri geçiren Boeing’e kötü haberler ardı ardına geliyor. Emirates, Boeing’e verdiği 150 adet 777X siparişini iptal etmeyi düşünüyor.

MAX krizi ile tarihinin en zorlu günleri geçiren Boeing’e kötü haberler ardı ardına geliyor. Bir taraftan yere indirilen MAX uçaklarındaki MCAS sorunun gidermeye çalışan şirket bir yandan da açılan tazminat davalarıyla baş etmeye çalışıyor. Tüm bunlar yaşanırken Boeing’e bir darbe de Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi.

150 777X SİPARİŞİNİ İPTAL EDİYOR

Dünyanın en büyük geniş uçak filosuna sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Emirates, Boeing’e verdiği 150 adet 777X siparişini iptal etmeyi düşünüyor. Seattle Times’ta yer alan habere göre Emirates, 2013 yılından Dubai Air Show’da bütün dünyanın dikkatini çeken 150 adetlik siparişin iptali için Boeing’in kapısını çaldı.

EMİRATES BAŞKANI DOĞRULADI

Emirates’in 69 yaşındaki başkanı Tim Clark da Boeing ile yaptıklarını görüşmeyi doğruladı. Clark kısa süre içerisinde bir karara varacaklarını açıkladı.

BAĞLANTILI HABER:
Emirates'ten Türkiye'ye özel fiyatlar

ERTELEME YA DA DEĞİŞİM DE GÜNDEMDE

Emirates, 777X siparişlerini birkaç yıl ertelemeyi hatta bunları Boeing’in 787 Dreamliner uçaklarıyla değiştirmeyi de düşünüyor. Emirates, Airbus’a verdiği 39 adet A380 siparişini iptal edip bunlar yerine 40 adet A330-900neo ve 30 adet A350-900 satın almayı taahhüt etmişti. Boeing ile Emirates arasında nasıl bir anlaşmaya varılacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

CORENDON VE THY DAVA AÇACAK

Bu arada MAX krizi nedeniyle Türk Hava Yolları ve Corendon Hava Yolları Boeing’e dava açmaya hazırlanıyor. Tazminat davası için ilk adımı Corendon Hava Yolları attı. Türk Hava Yolları ise Boeing ile yaptığı görüşmeleri sürdürüyor. THY 737MAX yerine başka modelleri sipariş etmeyi de planlıyor.

BAĞLANTILI HABER:
Emirates Bali uçağı türbülansa girdi: 11 yaralı!

kaynak: havahaber.com

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı