Dünyanın ilk grafen kaplı uçağı

featured

Haber Özeti

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 2018 Farnborough Havacılık Fuarı’nda Central Lancashire Üniversitesinden uzay mühendisleri, dünyanın ilk grafen kaplı hava aracını tanıttı. Juno olarak adlandırılan 3,5 metre genişliğindeki insansız hava aracı gelecekte göreceğimiz uçakların habercisi olabilir.

Shaffiel Gelişmiş Üretim Araştırma Merkezi, Manchester Üniversitesi Ulusal Grafen Enstitüsü ve Haydale Grafen Endüstrileri ile ortak olarak geliştirilen Juno ayrıca grafen bazlı bataryalar ve 3D baskıyla oluşturulmuş parçalar barındırıyor. Ancak uçağın asıl olayı dış kaplamasında.

Bir atom kalınlığında birbirine bağlı karbon atomu katmanlarından oluşan grafen, sadece dünyanın en güçlü insan yapısı malzemesi değil aynı zamanda hem elektriği hem de ısıyı çok iyi iletiyor.

Hafif, dayanıklı, güvenli…

Aracın dışının bu güçlü maddeyle kaplanması, geleneksel uçak gövdesini daha da sağlamlaştırıyor. Böylece geleneksel malzemeler daha az kullanılıyor ve ağırlıkta ciddi azalmalar sağlanabiliyor. Bunun sonucunda, grafen dış kaplamaya sahip uçaklar, daha fazla yakıt kullanmadan daha ağır yükler taşıyabiliyor ya da daha uzun mesafeler katedebiliyor. Ayrıca grafenin ısı iletkenliği sayesinde ısı malzemenin tamamına yayılıyor ve buzlanmanın önüne geçiliyor.

Son olarak, elektrik iletkenliği sayesinde yıldırım çarpması sonucu oluşan enerji yüzeyde dağıtılıyor ve tek bir bölgenin aşırı ısınarak zarar görmesi engelleniyor. Mühendisler önümüzdeki iki ay içinde Juno ile test uçuşlarına başlamayı planlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Dünyanın ilk grafen kaplı uçağı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir