Dünya’nın en güçlü pasaportları belli oldu: Türkiye kaçıncı sırada?

Henley & Partners, dünya genelindeki pasaportların gücünü belirlemek için Pasaport Endeksi verilerini yayımladı.

featured

Henley & Partners, dünya genelindeki pasaportların gücünü belirlemek için Pasaport Endeksi verilerini yayımladı. Bu endeks, pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat edebilecekleri ülke sayısını ölçerek dünya genelindeki seyahat özgürlüğünü değerlendiriyor. Yayımlanan son verilere göre, dünyanın en güçlü pasaportları belirlendi ve ilk sıralarda çeşitli ülkeler yer aldı.

Endekse göre, en fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan altı ülke listenin zirvesinde yer alıyor. Bu kategoride, 194 ülkeye vizesiz erişim sağlayan ve 5 yıldır ilk sırada bulunan Singapur ve Japonya’ya bu yıl Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya eklendi. Bu ülkelerin vatandaşları, geniş bir seyahat özgürlüğüne sahip olarak dünya genelinde birçok ülkeyi ziyaret edebiliyorlar.

Diğer yandan, Finlandiya, İsveç ve Güney Kore ise listenin ikinci sırasında yer alırken, ABD tarihindeki en düşük sıralarından birini alarak altıncı sıraya geriledi. ABD pasaportu ile 189 ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor.

Endekste dikkat çeken bir diğer nokta ise ilk 30 pasaportun 23’ünün Avrupa ve Birleşik Krallık’a ait olması. Üç pasaport Asya, ikisi Kuzey Amerika ve Okyanusya’dan geliyor.

Türkiye ise 118 ülkeye vizesiz erişim sağlayarak listenin 54. sırasında yer aldı. Türkiye’nin bir üstündeki Rusya 119 ülkeye, 52. sıradaki Gürcistan 121 ülkeye, ve 51. sıradaki Moldova ise 122 ülkeye vizesiz erişim imkanı sunuyor.

Henley & Partners Pasaport Endeksi, vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü ölçerek dünya genelinde pasaportların gücünü karşılaştırırken, bu veriler aynı zamanda ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin ve uluslararası seyahat politikalarının bir yansıması olarak da değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Dünya’nın en güçlü pasaportları belli oldu: Türkiye kaçıncı sırada?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir