Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch ilk uçuşunu yaptı!

featured

Roket fırlatma şirketi Stratolaunch Systems’in havadan roket fırlatma amacıyla geliştirdiği uçak, Mojave Hava ve Uzay Limanı‘ndan yerel saatle 10’da havalandı.

Dünyanın en büyük uçağı denildiğinde neredeyse herkesin aklına Airbus A380 veya Boeing 747 geliyor. Evet, her ikisi de günümüzün en büyük yolcu uçakları, ancak yolcu taşımacılığını kenara bıraktığımızda en büyük uçak ünvanı değişiyor.

Roket fırlatma şirketi Stratolaunch Systems’in havadan roket fırlatma amacıyla geliştirdiği uçak, Mojave Hava ve Uzay Limanı‘ndan yerel saatle 10’da havalandı.Kanat genişliği 117 metreye yani Boeing 747’nin iki katına ulaşan Stratolaunch yaklaşık 250 ton yük taşıma kapasitesine sahip.

Bu devasa uçağın çıkabildiği maksimum yükseklik ise 35000 feet yani yolcu uçaklarından daha düşük.Ancak, uzaya fırlatılacak roketler için bu yükseklik oldukça yeterli.

Bunun yanı sıra uçağın ağırlığını dikkate aldığımızda bu devasa kuşu 35000 feet’e çıkaran motorların yüksek performans sergilediğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu ilk test uçuşunda uçağa bağlı yük / yani roket bulunmuyordu. Ancak, Pegasus XL roketini Stratolaunch ile uzaya göndermek için Northrop Grumman ile şimdiden bir anlaşma imzalandı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch ilk uçuşunu yaptı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir