DSÖ: Corona virüs pandemisi 2022’de hayatımızdan çıkmayacak

featured

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), daha yoksul ülkelerin ihtiyaç duydukları aşıları almadıkları için Covid-19 pandemisinin gerekenden bir yıl daha uzun süreceğini açıkladı. Afrika nüfusunun yalnızca yüzde 5’inin aşılandığını belirten uzmanlar, zengin ülkeleri aşı kuyruklarından çekilmeye çağırdı.

Yoksul ülkelerde aşı tedariği sıkıntısı artarak devam ediyor. Afrika nüfusunun yüzde 5’inden azı aşılandı ancak diğer kıtaların çoğunda bu oran yüzde 40 civarında seyrediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu nedenle Covid pandemisinin “gerekenden bir yıl daha uzun süreceğini” duyurdu.

DSÖ’nün kıdemli lideri Dr. Bruce Aylward, “Bu durum Covid krizinin 2022 boyunca devam edeceği anlamını taşıyor” açıklamasını yaptı.

COVAX AMACINA ULAŞAMADI

Yoksul ülkelerin aşıya eşit erişimini sağlamak amacıyla geçen yıl Birleşmiş Milletler’in (BM) desteği Covax adlı bir platform kurulmuştu.

Ancak çoğu G7 ülkesi, ilaç şirketleriyle kendi bire bir anlaşmalarını yapmaya başladıklarında geri adım atmaya karar verdi. Genel olarak Covid-19 aşılarının büyük çoğunluğu yüksek gelirli veya üst orta gelirli ülkelerde kullanıldı. Afrika, küresel olarak uygulanan dozların sadece yüzde 2,6’sını oluşturuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
DSÖ: Corona virüs pandemisi 2022’de hayatımızdan çıkmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir