1. Haberler
  2. Havalimanları
  3. DEVA Partili Ekmen: Çukurova Havalimanı Açılışı Gecikmelerine Tepki

DEVA Partili Ekmen: Çukurova Havalimanı Açılışı Gecikmelerine Tepki

featured

DEVA Partisi’nden Mehmet Emin Ekmen, Mersin’deki Çukurova Havalimanı’nın sürekli ertelenen açılışını eleştirerek, “Eğer Adana lobisi bunu engelliyorsa, Cumhur İttifakı’na sesleniyorum: Bu ayıp size yeter” dedi ve Mersin’in diğer kamu projelerindeki gecikmeleri de gündeme getirdi.

DEVA Parti’li Ekmen’den Çukurova Havalimanı tepkisi: Açılışı Adana lobisi engelliyorsa…

Çukurova Havalimanı açılışının sürekli ertelendiğini belirten DEVA Parti’li Mehmet Emin Ekmen, “Eğer Adana lobisi bunu açmayı engelliyorsa, Cumhur İttifakı’na sesleniyorum: Bu ayıp size yeter” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Mersin’deki kamu yatırımlarının ciddi gecikmelerle karşı karşıya olduğunu belirtti. Bu durumun Mersin’in gelişimi için büyük bir engel teşkil ettiğini söyleyen Ekmen, özellikle Akdeniz Sahilyolu, Çeşmeli-Taşucu yolu, Ana Konteyner Limanı ve Çukurova Havalimanı projelerindeki aksaklıklara dikkat çekti. “Bu projelerin bir an önce tamamlanması gerekiyor, Mersin’in geleceği tehlikede” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın
thumbnail
Mersin Havalimanı Ne Zaman Açılacak? Çukurova Uluslararası Havalimanı Nedir? Adana ve Mersin’de Havalimanı Faydaları Ne Olacak?
Haberi görüntüle

Ekmen, Akdeniz Sahilyolu projesinin 15 yıldır tamamlanamadığını belirterek, projenin %60 tamamlanma oranına sahip olduğunu ve 2024 yılı için ayrılan bütçenin çok yetersiz olduğunu ifade etti. “Karayolları projelerine ayrılan bütçelerin 2024’te ne kadar komik olduğunu daha önceki bir basın toplantısında detaylı olarak anlatmıştık” dedi. Projenin ağır aksak ilerlediğini ve Çeşmeli-Taşucu yolunda müteahhit firmanın işe başladığına dair haberlerin doğruluğunu teyit edemediklerini söyledi.

Gözden Kaçmasın
thumbnail
Mersin Havalimanı Nedir? Mersin Çukurova Havalimanı Ne Zaman Açılacak? Neden Açılmıyor?
Haberi görüntüle

Ekmen, Mersin’de yıllardır ifade edilen Ana Konteyner Limanı talebinin, büyük yatırım programlarından çıkarıldığını ve 2024 için tekrar programa eklendiğini belirtti. “Bu proje tekrar ele alındığında, daha önce alınmış ÇED raporunun hafızasından yeterince faydalanılmadığını görüyoruz” dedi. Mevcut limanın genişleme alanının, Atatürk Parkı’nın seyir alanını tamamen bozacağını ve toplumun aklıyla dalga geçilmemesi gerektiğini vurgulayan Ekmen, “Doğu Akdeniz’in en hakim ve en kuvvetli aktarma limanı olacak bu limanın bir an önce hayata geçirilmesi için verdiğimiz mücadeleyi devam ettireceğiz” diye konuştu.

‘ÇUKUROVA HAVALİMANI AÇILIŞI SÜREKLİ ERTELENİYOR’

Ekmen, Çukurova Havalimanı’nın açılışının sürekli ertelendiğini belirterek, Sabah Gazetesi’nde Yavuz Donat tarafından yazılan iki manşet haberini gösterdi. Ekmen, “16 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan manşette, Çukurova Havalimanı’nın Nisan ayında açılacağı belirtiliyordu. Ancak bu gerçekleşmedi” dedi. İkinci manşet haberinin 24 Haziran 2024 tarihli olduğunu ve bu sefer de havalimanının Haziran ayında açılacağının belirtildiğini ifade eden Ekmen, “Bu havalimanının Mersin’in lojistiğine, turizmine, tarımına ve ticaretine sağlayacağı katkı ortada. Eğer Adana lobisi bunu açmayı engelliyorsa, Cumhur İttifakı’nın milletvekillerine sesleniyorum: Bu ayıp size yeter” ifadelerini kullandı. Ekmen, havalimanının bir an önce açılması gerektiğinin altını çizdi.

Ekmen, konuşmasının sonunda Mersin’in kamu yatırımlarında yaşanan gecikmelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu projelerin Mersin’in ekonomik ve sosyal gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

0
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
DEVA Partili Ekmen: Çukurova Havalimanı Açılışı Gecikmelerine Tepki
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir