Detur İflas Başvurusunda Bulundu!

featured

Firuz Bağlıkaya’nın 2020 yılında Haluk Semiz’e sattığı Detur iflas başvurusunda bulundu. Şirket, geçtiğimiz eylül ayında finansal krize girmiş ve operasyonlarını durdurmuştu.

İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde internet haber portalları DETUR’un iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdular. ALTİD Başkanı Burhan Sili doğruladı ve “Alanya piyasasına toplam borcun 2,5 milyon Euro olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Resmi Linkedin profilinde de bulunan www.detur.se adresli web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile iflas ettiğini duyuran Detur, yaptığı açıklamada seyahat endüstrisi için dönüş yolunun beklenenden daha uzun ve daha zor olduğunu güneş tatilleri piyasasının daha önce değerlendirildiği gibi toparlanmadığını belirtti.

“Detur iflasa zorlandı”

Şirket tarafından şu açıklama yapıldı:

“Seyahat endüstrisinde geriye dönüş tahmin edilenden daha uzun ve daha zor oldu. Deniz-kum-güneş segmenti beklendiği şekilde toparlanamıyor. Pandeminin sektörün üzerindeki gölgesi kalkmadan ortaya çıkan Ukrayna savaşı seyahat etmek isteyen veya seyahat edebilen insan sayısını azalttı. Bu durum müşteri tabanını küçülttü ve yüksek sezonda dahi fiyatların düşük kalmasına neden oldu. Havacılıkta artan yakıt ve öngörülmesi zor diğer gider artışları; yeniden yapılanma, yeniden sermayelendirme ve alternatif satış çalışmaları gibi çabaların bir şey ifade etmediğini göstermiş, Detur iflasa zorlanmıştır.” denildi.

2022’nin geri kalan kısmı için operasyonlar durdurulmuştu

Detur açıklamasının devamında şu noktaların altı çizildi:

Detur kendisi ve çalışanları için parlak bir gelecek sağlamak amacıyla 2020 yılında yeni sahibi tarafından satın alındı. Operasyonları düzene sokma organizasyonu modernize etme çalışmalarına hemen başlayan şirket seyahat sektörü üzerindeki kısıtlamalar kalktığında operasyonlarına devam edebildi, bir kez daha uygun fiyata deniz-kum-güneş tatilleri sunabildi.

Sektörün ve şirketin karşılaştığı zorluklar nedeniyle organizasyonel değişiklikler yapılması, şirkete yatırım alınması ve alternatif olarak şirkete yeni bir sahip bulunması amacıyla, 2023’te yeniden başlamak üzere, 2022’nin geri kalanı için operasyonlar durduruldu.

Ödemeleri durdurma kararı aldılar

Ancak kredi ve banka kartlarının arkasındaki şirketler ödemeleri durdurma kararı aldığı, ödemelerin büyük kısmı da bu tür ödemelerden oluştuğu için şirketin nakit akışı akut hale geldi. Bunun neticesinde de ödemeler için gereken süre azaldı.

“Üzgünüz”

Ağır ve zor olan böyle bir karar almaktan dolayı üzgünüz. Sadece uzun süredir beklediği deniz-kum-güneş tatiline rezervasyon yapan misafirlerimiz için değil, Detur için çok çalılan ancak şimdi belirsiz bir gelcekle karşı karşıya kalan çalışanlarımız için de üzgünüz.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Detur İflas Başvurusunda Bulundu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir