1. Haberler
  2. Havalimanları
  3. Dalaman Havalimanı’nda hedef belli oldu.. 5 milyon yolcu

Dalaman Havalimanı’nda hedef belli oldu.. 5 milyon yolcu

Türkiye’nin ilk turistik havalimanı olarak kabul edilen Dalaman Havalimanı’nın açılışının üzerinden 42 yıl geçti.

featured

Türkiye’nin ilk turistik havalimanı olarak kabul edilen Dalaman Havalimanı’nın açılışının üzerinden 42 yıl geçti. 1976 yılında yapımına başlanan Dalaman Havalimanı, 8 Ağustos 1981’de hizmete açıldı.

DHMİ istatistiki verilerine göre; Dalaman Havalimanı 2023 yılının ilk 7 ayında dış hatlarda 1 milyon 755 bin, iç hatlarda 950 bin yolcu olmak üzere toplamda 2,7 milyon yolcu sayısı ile 2022 yılına göre yaklaşık 19% artış sağladı. Bu verilere göre Dalaman Havalimanı Türkiye’nin dış hatlarda en yoğun 5. havalimanı oldu.

Muğla’nın tarihi ve turistik yerleri ile deniz turizmine elverişli iklimi, bölgeye gelen yabancı turist sayısının artışı nedeniyle Dalaman Havalimanı, özellikle yaz aylarında farklı ülkelerden gelen turistlerin taleplerini karşılarken turizm sektörünün gelişmesine ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam ediyor.

YDA Dalaman Havalimanı CEO’su Yiğit Laçin:

“2022 yılında Dalaman Havalimanında İç hatlarda 1,5 milyon, dış hatlarda 3 milyon olmak üzere toplam 4,5 milyon yolcuya hizmet verildi. 2023 yılındaki hedefimiz ise 5 milyon yolcuyu geçmek.”

“Türkiye’de bir havalimanı terminal binasındaki en büyük güneş enerji santrali projesini başlattık. Türkiye’nin en yeşil ve doğa ile iç içe havalimanlarından biri olarak aynı zamanda da yeşil enerji bakımından da fark yaratmak istiyoruz. Bu sebeple güneş enerji santrali projesi ile ilk etapta havalimanımızın enerji ihtiyacının yüzde 55’ini güneş enerjisi ile karşılamayı hedefliyoruz.”

“Dalaman Havalimanından 38’i uluslararası, 3’üde yerli olmak üzere 41 farklı havayolu uçuş yapıyor. Havalimanından 73’ü dış hat, 3’ü de iç hat olmak üzere 76 farklı destinasyona uçak seferleri yapılıyor.”

Türkiye’nin ilk turistik havalimanı olarak kabul edilen Dalaman Havalimanı’nın açılışının üzerinden 42 yıl geçti. Dalaman Havalimanının 42. yılında hedefi 5 milyon yolcuyu geçmek.

2023 yılı bitmeden, tarihinde ilk kez 5 milyonuncu yolcusunu karşılamaya hazırlanan YDA Dalaman Havalimanının CEO’su Yiğit Laçin, 2022 yılında iç hatlarda 22 bin 430, dış hatlarda 20 bin 791 uçuşun havalimanlarından yapıldığına işaret ederek, “2022 yılında iç hatlarda 1,5 milyon, dış hatlarda 3 milyon yolcu hedefini yakaladık. 2019 yılında iç hatlarda 1,6 milyon, dış hatlarda 3,3 milyon yolcu ile tarihinin en yüksek yolcu sayısına ulaşmış ve o dönemde Türkiye’nin en fazla yolcuya hizmet veren 7. havalimanı olmuştuk” dedi.

HEDEF 5 MİLYONUNCU YOLCUYU KARŞILAMAK…

2023 Yılının ilk 7 ayında 13 bin iç hat, 12 bin dış hat olmak üzere 25 bin uçuşa ev sahipliği yaptıklarını anlatan Laçin, şunları söyledi:
“Bu uçuşlar ile iç hatlarda 938 bin 540, dış hatlarda ise 1 milyon 758 bin yolcu havalimanımızı kullandı. Yılın ilk 7 ayında Ankara Esenboğa Havalimanını geride bıraktık. İlk 7 ayda Dalaman Havalimanı, dış hat yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin en yoğun beşinci havalimanı olmayı başardı.

YDA Grup tarafından uzun yıllar başarıyla işletilen havalimanına Ferrovial Grubunun katılması sonucu yakalanan sinerji ile öncelikli hedefimiz 2023 yılı içinde 5 milyon yolcuyu aşmak.”

YOLCULARIMIZA STRESSİZ BİR DENEYİM ÖNCELİĞİMİZ…

Dalaman Havalimanını ziyaret eden yolculara stressiz bir deneyimin öncelikleri olduğunu vurgulayan Laçin, şunları söyledi:

“YDA Dalaman Havalimanı olarak hem hizmet verdiğimiz bölgeye hem de terminal mimarimize uygun bir konsept ile yolcularımıza stress-free bir deneyim sunmak için çalışıyoruz.

Bu konsepti sağlayabilmek adına en önemli değerimiz olan çalışma arkadaşlarımızın, arka planda özverili çalışmalarıyla, yolcularımızın seyahat deneyimini mümkün olan en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Amacımız, YDA Dalaman Havalimanı’nı sadece bir geçiş noktası olarak değil, aynı zamanda seyahatlerin bir parçası olarak gören yolcularımıza unutulmaz ve stressiz bir deneyim sunmaktır. Bu doğrultuda hem inovasyon destekli düzenlemelerimizi sürekli geliştiriyor hem de personellerimizin motivasyonunu yükseltecek çalışmalar yaparak bunun yolcu memnuniyetine yansımasını hedefliyoruz.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ…

YDA Dalaman Havalimanı CEO’su Laçin, Türkiye’de bir havalimanı binasındaki en büyük güneş enerji santrali projesini başlattıklarına işaret ederek, “Göreve başladığım ilk günden itibaren bu projeye çok önem veriyorum. Güneş enerji santrali projesi ile ilk etapta, havalimanının enerji ihtiyacının yüzde 55’ini güneş enerjisi ile karşılamayı hedefliyoruz.

Hedefimiz uzun vadede bunu artırmak. Bu kapsamda terminallerimizin çatılarına güneş panelleri yerleştirilecek. Günün her saati elektrik enerjisine ihtiyaç duyan ve gerçek anlamda yaşayan bir merkez olan havalimanımızın, güneş enerjisi bakımından çok avantajlı olan konumunu en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Son dönemlerde en önemli konulardan biri olan sürdürülebilirliğin bir parçası olarak apronda kullandığımız araçlarımızı da elektrikli modellerle değiştirdik. Ayrıca terminal aydınlatmalarında LED sisteme geçtik. Gelişmiş otomasyon sistemimizle havalimanımız geneli ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin kullanımlarını kontrol ederek maksimum fayda ile enerji sarfiyatımızı azaltabiliyoruz.

Dalaman Havalimanı olarak, sürdürülebilirliğe çok önem veriyoruz. Havalimanımız, Havalimanı Karbon Akredistasyonu (ACA) programında direkt olarak Seviye-2 akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı. Türkiye’de direkt olarak Seviye-2 akreditasyon sertifikasını alan ilk havalimanı oldu. Seviye-3 sertifikası için çalışmalarımız sürüyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Dalaman Havalimanı’nda hedef belli oldu.. 5 milyon yolcu
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir