Dağdan geçmeyen tünel hangi havalimanında?

featured

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımda bir yol çalışması sırasında dağ olmayan yere tünel yapıldığı iddia edildi.

Facebook’ta 30 Kasım 2018’de bir kullanıcının “Dünyanın ilk dağsız tüneli sadace Türkiye’de” ifadeleri ile paylaştığı video şimdiye kadar 1 milyon 400 bin izlenme sayısına ulaştı. Başka kullanıcılar da Facebook ve Twitter’da aynı videoyu paylaştı.

Facebook’ta 16 Kasım 2018’de bir kullanıcının aynı iddia doğrultusunda söz konusu tünelin Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinden olduğu ifadesiyle paylaştığı fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık 10 bin 800 paylaşım ve bin 600 beğeni aldı. İddia konusu fotoğrafın benzeri 3 Mayıs 2018’de Twitter’daki bir kullanıcı tarafından da paylaşılmış.

Dağ olmayan bir yere tünel yapıldığı iddiası doğru ancak fotoğrafın hikayesi ile tünellerin yapılış amacına dair bilgi çarpıtılarak kullanılmış. Karayollarında tüneller yalnızca dağların içinden geçmiyor.

İddiada yer verilen video ve fotoğraf, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleşen “İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti ve bütünleyici parçaları” işinin birinci etabı sırasında TEM Otoyolu ve havalimanı bağlantı yollarının tünel içerisine alınmasını gösteriyor. Videoda görülen yol, Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik bağlantı yolunda yapılan tünele ait.

YouTube’da Kemal Temel isimli kullanıcının 23 Ağustos 2017’de yayımladığı bir videoda iddia konusu tüneller görülebiliyor. Tünellerin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda açılacak ikinci pistin inşaatı sırasında pist altında kalacak yollar için yapıldığı anlaşılıyor.

Devamını okumak için tıklayınız;

Kaynak: teyit.org

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Dağdan geçmeyen tünel hangi havalimanında?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir