Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022’de HİSAR O+ kızılötesi güdümlü füze teslimatlarının tamamlanacağını açıkladı

featured
service

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığının 2022 yılı sunumunu yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın çalışmalarını da değinen Fuat Oktay, şöyle konuştu:

“Savunma sanayisinde adeta bir devrim gerçekleştirilmiştir. Savunma sanayisi sektöründe faaliyet gösteren firma sayımız 1500’ü aşmıştır. 2021’de yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine ve uzun havada kalış süresine sahip Akıncı ve Aksungur insansız hava araçlarımızın teslimatlarına başlanmıştır ve Atak helikopterimizin teslimatlarına devam edilmektedir. Hava savunma alanında Hisar A+ sistemi tüm unsurlarıyla teslim edilmiş, harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden HİSAR O+ projesinde seri üretime geçilmiştir. SİPER sistemimizin Blok-1 testleri başlatılmıştır.

“1500 beygirlik BATU’nun ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi”

Zırhlı taktik araçlarımızın güvenlik güçlerimize teslimatı devam etmektedir ve zırhlı amfibi hücum aracının mayın testleri başarıyla tamamlanmıştır. Tank ve muhtelif zırhlı araçlarımızın güç ihtiyacını karşılayacak düzeyde geliştirilen 1500 beygirlik ilk motorumuz BATU’nun ateşlemesi başarıyla gerçekleştirilmiş ve testlerine başlanmıştır. Zırhlı kara araçlarımız ve çeşitli hücum botlarımız özellikle Asya ve Afrika’da yaygın şekilde kullanılmaktadır.

“2022’de HİSAR O+ kızılötesi güdümlü füze teslimatları tamamlanacak”

2022’de HİSAR O+ kızılötesi güdümlü füze teslimatları tamamlanacak. Sungur portatif alçak irtifa hava savunma füzesi, AKYA harp torpidosu, MAM-T ve Atmaca teslimatlarına başlanacak, dikey atım sisteminin karadan atışlı testleri gerçekleştirilecek, yeni tip denizaltı projesinde 2’nci denizaltı havuza çekilecek, zırhlı araçların ilk kez yerli motorla teslimi gerçekleştirilecektir.

2022 için SSB’ye yaklaşık 154 milyon TL ödenek

2021 yılında Savunma Sanayi Başkanlığına (SSB) toplam 120 milyon 63 bin lira ödenek tahsis edilmiş, 2022 yılı için ise toplam 153 milyon 974 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022’de HİSAR O+ kızılötesi güdümlü füze teslimatlarının tamamlanacağını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.