Çığır açan çalışma: Corona virüslü tek bir burun damlacığına maruz kalmak Covid-19’a yakalanmak için yeterli

featured

İngiltere’de sağlıklı gönüllülere kasıtlı olarak bir doz corona virüsün verildiği çığır açan bir araştırmada, tek bir burun damlacığına maruz kalmanın Covid-19 ile enfekte olmak için yeterli olduğu görüldü. Bilim insanları, ayrıca corona virüse yakalanan bir kişinin, enfeksiyonun 5’inci gününde en yüksek bulaşıcılığa sahip olduğunu söyledi. Bilim insanları yeni bilgilerin, corona virüs ilaçlarının ve aşılarının geliştirilmesinde yeni kapılar açacağını vurguladı.

İngiltere’!de Imperial College of London tarafından yapılan yeni bir çalışma, tek bir burun damlacığının bir insanı enfekte etmeye yeterli olduğunu gösterdi. Çalışma kapsamında, sağlıklı katılımcılar corona virüse maruz bırakıldı.

SEMPTOMLAR ORTALAMA İKİ GÜN İÇİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

İnsanları enfeksiyonun tüm seyri boyunca ilk kez izleyen çalışma aynı zamanda, insanların tipik olarak çok hızlı bir şekilde semptomları geliştirdiğini (ortalama olarak, virüsle karşılaştıktan sonraki iki gün içinde) ve enfeksiyondan beş gün sonra en fazla bulaşıcı olduğunu buldu.

Çalışmanın baş yazarı olan Imperial College London’dan Prof. Dr. Christopher Chiu, “Araştırmamız, özellikle corona virüsün kısa kuluçka dönemi ve burundan aşırı derecede yüksek viral saçılımı hakkında çok ilginç klinik bilgiler ortaya koyuyor” dedi.

Bununla birlikte, Springer Nature’ın ön baskı sunucusunda yayınlanan bulgular, corona virüse karşı bağışıklığı olmayan 36 sağlıklı genç katılımcının sonuçlarını detaylandırdı. Gönüllüler, Londra’daki Royal Free hastanesinde izlendi ve ciddi semptomlar yaşamadı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Çığır açan çalışma: Corona virüslü tek bir burun damlacığına maruz kalmak Covid-19’a yakalanmak için yeterli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir