Cathay Pacific’ten 6 adet A350F kargo uçağı siparişi

featured

Hong Kong merkezli bölgenin en büyük havayolu şirketlerinden Cathay Pacific Grubu, Airbus ile A350F kargo uçağı için el sıkıştı. Şirket ilk etapta 6 adet uçak siparişi verdi. Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları da kargoda büyümeye Airbus A350F tipi uçaklarla devam ettirmek üzere ön görüşme yapmıştı.

Cathay Pacific güçlü kargo filosunda hizmet ömürlerini tamamlamaya başlayan Boeing 747F’leri A350F’lerle değiştirmeyi öngörüyor. Halen Cathay Pacific filosunda A350’lerin yolcu modelinden 47 adet bulunuyor.

111 ton kapasiteli

Şu anda geliştirilme aşamasında olan A350F, 111 tona kadar bir yük taşıyabilecek. Menzili ise 4.700 deniz miline-8.700 kilometre. Uçak, uzun menzili ile Hong Kong ve Anchorage arasındaki dünyanın en büyük yük rotası da dahil olmak üzere tüm ağır kargo pazarlarına hizmet vermesini sağlayacak.

Cathay Group İcra Kurulu Başkanı Ronald Lam sipariş ile ilgili şunları söyledi:

“2024’e girerken, yeniden inşa yolculuğumuz ivme kazanıyor. Bu sipariş, geleceğe yönelik yatırımımızda bir başka önemli bileşeni işaret ediyor. Üç Yollu Sistem tarafından sağlanan fırsatlara bakarken Cathay’ın Hong Kong merkezine olan güvenini yansıtıyor.

Bu son derece yakıt tasarruflu, yeni nesil kargolar önemli ek kargo kapasitesi sağlayacak, küresel ağımızı genişletecek ve sürdürülebilirlik liderlik hedeflerimize katkıda bulunacaktır.”

Kargo için yeni standartlar

Airbus Baş Ticaret Sorumlusu ve Uluslararası Başkanı Christian Scherer ise “Kargo alanında yeni bir standart var ve Cathay gibi anlayışlı bir küresel hava kargo operatörünün A350F’yi onaylayan hava taşımacılığı endüstrisinde artan sayıda referans oyuncuya katılmasından memnunuz” diye konuştu.

Scherer, “Uçak, Cathay’ın mevcut A350 yolcu filosuna sorunsuz bir şekilde uyacak ve işletme maliyetlerini giderek daha rekabetçi kargo pazarlarında daha önce hiç görülmemiş bir seviyeye düşürecek. Aynı zamanda, sürdürülebilirlik hedeflerine hemen katkıda bulunarak karbon emisyonlarında çok önemli bir azalma getirecek.”

747F’lere göre yüzde 40 daha az yakıt harcıyor

En son teknolojili Rolls-Royce Trent-XWB97 motorlarıyla güçlendirilen uçak, eski 747F ile karşılaştırıldığında yakıt tüketiminde ve karbon emisyonlarında %40’a varan bir azalma sağlayacak ve rakibinden en az %20 daha verimli olacak.

A350F, endüstrinin standart paletleri ve konteynerleri etrafında optimize edilmiş gövde uzunluğu ve kapasitesi ile sektördeki en büyük ana güverte kargo kapısına sahip. Gövdenin %70’inden fazlası gelişmiş malzemelerden üretildi. Bu sayede A350F rakiplere göre 46 ton daha hafif kalkış ağırlığına sahip.

A350F aynı zamanda ICAO’nun gelişmiş CO2 emisyon standartlarını tam olarak karşılayacak ve 2027’de yürürlüğe girecek tek kargo uçağı olma özelliği de taşıyor..

Dünyanın en modern geniş gövdeli uçak ailesinin bir parçası olan A350F, A350 yolcu uçaklarıyla da yüksek düzeyde ortaklık sunarak, aileden zaten uçan modellere ek faydalar sağlıyor.

Cathay Group, mevcut 47 uçak filosuyla A350’nin en büyük operatörlerinden biridir. Bunlar, öncelikle taşıyıcının uzun mesafeli rota ağında işletilen A350-900 ve A350-1000’i içerir.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Cathay Pacific’ten 6 adet A350F kargo uçağı siparişi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir