Bunlar nasıl pilot! 19 kez alkollü yakalandı

featured

Japonya Havayolları’nın (JAL) pilotları Ağustos 2017’den bu yana 19 kez alkol testleri yaptılar ve pilot anahtarlardan dolayı 12 adet iç hat uçuş gecikmesine neden oldu. Japon Mainichi Shimbun gazetesinde yer alan haberde, ilginç detaylar var. Japonya Havayolları’nın mevcut düzenlemelerinde pilotların uçuştan 12 saat önce alkol kullanmaları yasaklıyor. Bu düzenlemeye rağmen, pilotların alkol testinde sınıfta kalmasının nedeni araştırılıyor.

YENİ DEDEKTÖR GELİŞTİRİLDİ

Geçen yıl ağustos ayında havayolu şirketi, pipetle üflenen nefesi kontrol eden ve bir internet bağlantısı üzerinden veri kaydeden yeni bir dedektör çeşidini tanıttı. Ancak buna rağmen pilotlar alkol testini geçemedi. Ekim ayında İngiliz polisi tarafından Londra’da Japonya Havayolları’nın yardımcı pilotu alkolü olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. İddialara göre pilot, Tokyo’daki Haneda Havalimanı’na yasal uçuş sınırının üzerinde olan alkolle uçuş görevine geldi.

PİLOTLAR CİHAZI ALDATIYOR!

Pilotun Londra’da tutuklanması havayolu içerisinde ciddi sıkıntılara neden oldu. Hatta birçok pilotun alkol kontrol cihazlarıyla oynadığı ileri sürüldü. Şirket pilotları arasında alkol cihazının aldatılması olayının yaygın olduğu da konuşuluyor.

GECİKME NEDENİ SAĞLIK DURUMU!

Şirkete 12 gecikmenin sebebini “mürettebatın sağlık durumu” olarak açıklandı. Ancak nefesten alkol düzeyleri hakkında bir bilgi vermekten çekindi. Pilotların aşırı alkol tüketimini engellemek için karşı önlemleri ortaya koyması için şirketten açıklama bekleniliyor. Bakalım şirket bu iddiaların önüne geçebilecek bir açıklama sunabilecek mi?

Kaynak: www.havahaber.com

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bunlar nasıl pilot! 19 kez alkollü yakalandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir