Boeing’e Çin darbesi; Yeni siparişler Airbus’a

Amerika ile Çin arasında uzun zamandır devam eden ekonomik savaş bu kez havayolu şirketleri üzerinden devam ediyor.
Amerika ile Çin arasında uzun zamandır devam eden ekonomik savaş bu kez havayolu şirketleri üzerinden devam ediyor.

Amerika ile Çin arasında yaşanan küresel ticaret savaşı bu kez havayolları üzerinden sürüyor. Boeing 737 MAX’lerin 5 ayda iki kez ölümlü kazaya karışmasının ardından ilk MAX’leri yere indiren ülke olan Çin’deki havayolu şirketleri rotayı Airbus’a çevirdi.  Amerikalı uçak üretici Boeing’in 737 MAX 8 ve MAX 9 uçaklarını ilk yere indiren ülke olan Çin, şirkete bir darbe daha vurdu.

AIRBUS’A 300 SİPARİŞ

Çin’de faaliyetler gösteren havayolu şirketleri Boeing yerine Airbus’a yeni siparişler verdi.  Çinli şirketler Airbus’a toplamda 300 adet sipariş vererek, ABD’ye mesaj vermiş oldu.  Avrupalı uçak üretecisi Airbus ile China Aviation Supplies Holding Company arasında son yılların en büyük anlaşması yapıldı.

Airbus A350-900

30 MİLYAR EURO’LUK İMZA

Çin, 290’ı Airbus A320 10’u da Airbus A350 olmak üzere 300 geniş gövdeli uçak alınmasını öngören anlaşmayı imzaladı. Fransız yetkililere göre anlaşmanın toplam değeri 20 milyar euro.  Boeing’in yaşadığı krizi fırsata çeviren Airbus’un Çin’e büyük indirim yaptığı da kaydedildi.

Boeing 737 MAX’lerin kazaya karışmasının ardından uçakları yere ilk Çin indirmişti. Çin’in bu kararı domino etkisi yaratmış, bir çok ülke Çin’i takip ederek Boeing’in sorunlu uçaklarını yere indirmişti.

MACRON: MÜKEMMEL BİR ADIM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çinli meslektaşı Xi Jinping ile yaptığı ortak bir basın toplantısında, “Çin ile Airbus arasında yapılan anlaşma ikili ilişkilerin gelişmesi için atılmış mükemmel bir adım” demişti.

Kaynak: havahaber.com

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing’e Çin darbesi; Yeni siparişler Airbus’a

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir