Boeing’e can simidi oldu

THY'nin uçakları Boeing tesislerinde bekliyor
THY'nin uçakları Boeing tesislerinde bekliyor. Photo: @AeroimagesChris

53. Paris Havacılık Fuarı, Airbus ve Boeing şirketleri arasındaki yine sipariş yarışına sahne olurken, Etiyopya ve Endonezya’daki kazaların ardından zor günler geçiren Amerikalı şirket, bir seferde 200 sipariş alarak yarışta, “ben de varım” dedi.

British Airways’in sahibi IAG’nin, sürpriz bir şekilde Boeing’in ürettiği ve son kazaların ardından şu anda havalanması yasak “737 MAX” tipi uçaklardan katalog fiyatı 24 milyar dolar değerinde 200 adet sipariş vermesi Airbus’ta büyük hayal kırıklığı yaratırken, Amerikalı şirket için ise bu satış adeta “can simidi” oldu.

Avrupalı Airbus yönetimi tarafından yapılan açıklamada, kaptırılan 200 uçak ihalesi için kendilerine bir şans daha verilmesi talep edildi ve ihalenin yeniden açılması istendi.

Airbus, fuarın başından bu yana 226’sı “A321” tipi olmak üzere toplam 363 sipariş aldı.

Boeing ise ilk kez, British Airways’e satılan 200 adet uçak dışında diğer siparişlerle ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Ancak fuarı izleyenlere göre, Boeing 11 adet “777” tipi kargo uçağı ve 20 adet yine kargo taşımak amacıyla üretilen “737-800BCF” tipi uçaklar için sipariş aldığını belirtiyor.

Boeing’in “737 MAX” tipi uçaklarının seferleri, Etiyopya Havayolları’nın ve ardından Endonezyalı Lion Havayolları’nın uçaklarının düşmesi ve iki kazada da toplam 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından askıya alınmıştı.

(Euronews)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing’e can simidi oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir