1. Haberler
  2. Havacılık Haberleri
  3. Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Nedir, Kimin ve Kaç Kişi Taşır? Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Özellikleri ve Üretim Tarihi

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Nedir, Kimin ve Kaç Kişi Taşır? Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Özellikleri ve Üretim Tarihi

featured

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight, Amerika Birleşik Devletleri’nde Boeing Vertol tarafından üretilen bir orta ağırlıkta yüksek performanslı helikopterdir. Bu helikopter genellikle ABD Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyadeleri tarafından kullanılmaktadır. CH-46 Sea Knight helikopteri, 25 ila 28 yolcu veya 15 sedye taşıyabilir ve aynı zamanda birçok farklı görev için de kullanılabilir. Bu helikopter, 1962 yılında üretime başlamış olup, 2015 yılına kadar hizmet vermiştir.

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight, askeri helikopter, yolcu taşıma helikopteri, Sedye Taşıma Helikopteri, Nakliye Helikopteri, Orta Ağırlık Helikopter, Çift Rotorlu Helikopter olarak da adlandırılabilir. Bu helikopter, ABD Deniz Kuvvetleri’nin yanı sıra Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ve Kanada Kraliyet Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılmıştır. CH-46 Sea Knight helikopteri, yüksek performansı, dayanıklılığı ve çok yönlü kullanımıyla dikkat çeker.

Bu helikopter, 1962 yılında üretime başlamış olup, 2015 yılına kadar hizmet vermiştir. Boeing Vertol CH-46 Sea Knight, çift rotorlu bir helikopterdir ve 25 ila 28 yolcu veya 15 sedye taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca, bu helikopter yüksek performansıyla bilinir ve çeşitli görevler için kullanılabilir.

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Nedir?

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ve kullanılan bir orta yük helikopteridir. Genellikle deniz kuvvetleri tarafından taşıma, kargo, kurtarma ve askeri operasyonlarda kullanılmaktadır. İki pervaneli ve çift motorlu bir helikopter olan CH-46, 1960’lı yıllardan itibaren hizmete girmiştir.

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Kimin ve Kaç Kişi Taşır?

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight helikopteri, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılmaktadır. Bu helikopter, genellikle 25 ila 28 askeri personeli taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca, yük taşıma ve kargo görevlerinde de kullanılabilmektedir.

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Özellikleri

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight helikopteri, çift motorlu ve tandem rotorlu bir tasarıma sahiptir. Yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde olan bu helikopter, 2,300 kilometre menzile sahiptir. Maksimum hızı saatte 265 kilometre olan CH-46, 3,175 kilogram’a kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Üretim Tarihi

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight helikopterinin üretimine 1962 yılında başlanmıştır. 2015 yılına kadar üretimi devam etmiş olan bu helikopter, uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılmıştır. Toplamda 600’den fazla CH-46 Sea Knight helikopteri üretilmiştir.

 

Özellik Değer
Üretici Boeing Vertol
Taşıma Kapasitesi 25-28 kişi
Uzunluk 22.3 m
Yükseklik 7.6 m
Motor 2x General Electric T58-GE-16 turboshaft
Hız 165 knots

SONUÇ

Boeing Vertol CH-46 Sea Knight, Boeing Vertol tarafından üretilen, 25-28 kişi taşıma kapasitesine sahip bir helikopterdir. 22.3 metre uzunluğa ve 7.6 metre yüksekliğe sahiptir. İki adet General Electric T58-GE-16 turboshaft motoru bulunmaktadır ve 165 knot hıza ulaşabilmektedir. CH-46 Sea Knight, askeri taşıma ve nakliye görevlerinde kullanılmaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Nedir, Kimin ve Kaç Kişi Taşır? Boeing Vertol CH-46 Sea Knight Helikopteri Özellikleri ve Üretim Tarihi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir