Boeing MAX’lere uyarı göstergesi geliyor

featured

Beş ayda iki ölümcül kazaya karışan Boeing 737 MAX tipi uçaklar için önceden isteğe bağlı konulan bir uyarı göstergesi standart hale getirilecek.

Reuters’ın haberine göre Boeing, MAX tipi uçaklar için hazırladığı yazılım güncellemesine ek olarak, bir uyarı göstergesini de tüm uçaklara ekleyecek.

Endonezya ve Etiyopya’da kalkıştan hemen sonra düşen uçakların hangi nedenle düştüğü henüz kesinleşmiş olmasa da söz konusu uyarı göstergesinin olmayışı kazanın olası nedenlerinden biri olarak inceleniyor.

Boeing, bugüne kadar teslim ettiği 737 MAX siparişlerinde uyarı göstergesi olmayan uçaklara da bunu ekleyecek. Gösterge, sivil havacılık kurumları tarafından zorunlu tutulmadığı için Boeing tarafından opsiyonel olarak sunuluyordu.

Endonezya Hava Yolları MAX 8 siparişlerini iptal etti
Endonezya’nın milli hava yolu şirketi Garuda, Boeing’e verdiği 49 adet 737 MAX 8 tipi uçak siparişinin iptal edilmesi talebinde bulundu.

Kaza sonrasında ortaya çıkan belirsizlikte siparişlerini iptal eden ilk şirket böylelikle Garuda oldu. Toplam 6 milyar dolar değerindeki sipariş için Garuda, MAX 8 yerine başka model uçaklar da alabileceklerini açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) da Amerikan uçak üreticisine, 25’i opsiyonel olmak üzere toplam 65 adet 737 MAX 8 siparişi vermişti. THY bu siparişlerin 12’sini teslim almış ancak kazalardan sonra uçuşlarını durdurmuştu.

ABD Senatosu, perşembe günü, Boeing yetkililerini kazalara ilişkin ifade vermeleri için çağıracaklarını duyurmuştu.

Geçtiğimiz ay Etiyopya’da meydana gelen ve 157 kişinin hayatını kaybettiği kazada uçağın karakutusu Fransa’nın başkenti Paris’te incelenmeye devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing MAX’lere uyarı göstergesi geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir