Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Boeing, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre; gelirler, ticari satış sonrası hizmetler hacmiyle kısmen dengelenen düşük savunma hacmi ve sabit fiyatlı savunma geliştirme programlarındaki masrafların etkisiyle 14,0 milyar dolar olarak gerçekleşti.

featured

Boeing, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre; gelirler, ticari satış sonrası hizmetler hacmiyle kısmen dengelenen düşük savunma hacmi ve sabit fiyatlı savunma geliştirme programlarındaki masrafların etkisiyle 14,0 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ukrayna’daki savaşın etkileri nedeniyle yapılan 212 milyon dolarlık vergilendirme öncesi masrafın yansımasıyla, GKGMİ hisse başına zarar -2,06 dolar, GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet zararı ise -2,75 dolar olarak gerçekleşti (Tablo 1). Boeing, bu çeyrekte -3.2 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı kaydetti.

 

Tablo 1. Özet Mali Sonuçlar İlk Çeyrek
(Hisse başı veriler hariç, milyon dolar) 2022 2021 Değişim
Gelirler $13.991 $15.217 % (8)
GKGMİ
Faaliyetlerden Elde Edilen Zarar ($1.169) ($83)
Faaliyet Zararı Oranı % (8,4) % (0,5)
Net Zarar ($1.242) ($561)
Hisse Başına Zarar ($2,06) ($0,92)
Faaliyet Nakit Akışı ($3,216) ($3.387)
GKGMİ dışı 
Esas Faaliyet Zararı ($1.452) ($353)
Esas Faaliyet Zarar Oranı % (10,4) % (2,3)
Hisse Başı Esas Faaliyet Zararı ($2,75) ($1,53)

 

Boeing Başkan ve CEO’su David Calhoun, “2022 yılının ilk çeyreği, tüm dünyaya, sanayimize ve faaliyetlerimize yeni zorluklar getirmesine rağmen, ekiplerimizin performansından ve ana taahhütlerimizi yerine getirme noktasında kaydettiğimiz istikrarlı ilerlemeden gurur duyuyorum. 737 MAX üretim ve teslimatlarını artırmanın yanı sıra sertifikasyon planımızı FAA’ya sunarak 787 programında önemli bir aşama kaydettik. Savunma ve ticari geliştirme programlarımızda oluşan baskılara rağmen, 2022 yılı içinde pozitif nakit akışı sağlama doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Sertifikasyon gereksinimlerine yönelik çalışmalarımızı sürdürürken ve birçok ana programı üretim aşamasına gelecek şekilde olgunlaştırırken kendi performansımıza odaklanmaya devam ediyoruz. Kalite ve uçuş güvenliğinde liderlik ederken, tüm operasyonlarımızda istikrarı korumak, müşterilerimize taahhütlerimizi yerine getirmek ve Boeing’i sürdürülebilir bir gelecek için konumlandırmak amacıyla doğru aksiyonları alıyoruz.” dedi.

Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı, tercih edilmeyen fatura zamanlaması nedeniyle -3.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çeyrek başında 16,2 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, özellikle faaliyet nakit çıkışları ve borç ödemeleri nedeniyle 12,3 milyar dolara geriledi. Şirketin kullanılmamış 14,7 milyar dolarlık kredi olanağına erişimi bulunuyor.

Çeyrek sonu toplam şirket rezervi, 371 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Ticari Uçaklar

Ticari Uçaklar ilk çeyrek geliri, geniş gövdeli uçak teslimatı zamanlamasının yüksek 737 satışları ile kısmen dengelenmesiyle bir miktar azalarak 4,2 milyar dolara geriledi. İlk çeyrek faaliyet zararı oranı ise, Ukrayna’daki savaşın etkilerinin getirdiği masraflar, yüksek araştırma ve geliştirme masrafının dahil olduğu olağandışı maliyetler ve dönem harcamalarını yansıtarak yüzde -20,6 olarak gerçekleşti.

Boeing 737 MAX’ın tüm dünyada güvenli bir şekilde hizmete dönüş neredeyse tamamlanırken, filo 2020 yılının sonlarından bu yana toplamda bir milyon saatten fazla uçuş saatine ulaştı. 737 üretim oranı artmaya devam etti ve yılın ikinci çeyreğiyle birlikte ayda 31 uçak üretilmesi bekleniyor.

Boeing, 787 programıyla ilgili olarak FAA’ya sertifikasyon planını sundu. Mevcut 787 uçaklarının gözden geçirilip düzeltilmesi işlemi tamamlanırken, Boeing, teslimatların yeniden başlamasının zamanlamasına ilişkin FAA ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu program altındaki uçak üretim oranı, teslimatların yeniden başlamasına kadar çok düşük seyretmeye devam edecek ve bu oranın zaman içinde kademeli bir şekilde ayda 5 uçak seviyesine dönmesi bekleniyor. Boeing, 787 programındaki olağandışı maliyetlerin yaklaşık 2 milyar dolara (bu çeyrekte kaydedilen 312 milyon dolar dâhil) ulaşacağını ve bu maliyetlerin büyük bir kısmının 2023 yılı sonuna kadar ortaya çıkacağını öngörüyor.

Boeing, bu çeyrekte, Katar Havayolları’ndan aldığı siparişle birlikte 777-8 kargo uçağı lansmanını yaptı. Sertifikasyon koşullarını karşılamak için gerekli zamanın güncellenerek hesaplanmasıyla birlikte, ilk 777-9 uçağının teslimatının 2025 yılı içinde yapılması bekleniyor. 777-9 üretim hızında, envanteri ve değişiklik yapılması gereken uçak sayısını en aza indirmek amacıyla, 2023 yılında gerçekleşmesi planlanan geçici bir duraklamanın dahil olduğu düzenlemeler yapılıyor. Bu kapsamda, yılın ikinci çeyreğinde başlayıp 777-9 üretimine yeniden başlayana kadar sürecek yaklaşık 1,5 milyar dolarlık olağandışı maliyet oluşacak. 777 programı, ayrıca, 2023 yılı sonunda başlayacak şekilde kargo uçağı kapasitesini artırmak için 777-9 üretim hızında yapılan düzenlemelerden yararlanacak.

Ticari Uçaklar, ilk çeyrekte 95 uçağın teslimatını tamamladı. Ticari Uçaklar rezervinde 291 milyar dolar değerinde yaklaşık 4.200 uçak bulunmaktadır.

Savunma, Uzay ve Güvenlik

VC-25B ve T-7A Red Hawk’ın dahil olduğu sabit fiyatlı geliştirme programlarından kaynaklanan masraflar ve düşük hacim nedeniyle, Savunma, Uzay ve Güvenlik ilk çeyrek geliri 5,5 milyar dolara, ilk çeyrek faaliyet zararı oranı ise yüzde -16.9’a geriledi. VC-25B programında, temelde, yüksek tedarik harcamaları, teknik gereksinimleri tamamlama maliyetleri ve gecikmelerin yeniden programlanması nedeniyle 660 milyon dolarlık masraf oluştu. T-7A Red Hawk programında ise, tedarik zinciri kısıtlamaları, COVID-19 ve enflasyonist baskılar nedeniyle 367 milyon dolar düzeyinde masraf kaydedildi.

Savunma, Uzay ve Güvenlik, bu çeyrekte, ABD Ordusu Özel Harekât Kuvvetleri için 6 adet MH-47G Block II Chinook helikopteri üretim anlaşması imzaladı. SB>1 DEFIANT’ın görev profili uçuşları tamamlanırken, T-7A Red Hawk üzerinde 400’üncü test uçuşu gerçekleştirildi. Savunma, Uzay ve Güvenlik, bu çeyrekte ayrıca, Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri için ilk P-8A’nın üretimine başladı ve 41 uçak teslim etti.

Savunma, Uzay ve Güvenlik rezervi, yüzde 33’ü ABD dışındaki müşterilerden gelen siparişler olmak üzere 60 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Satış Sonrası Hizmetler

Özellikle ticari satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacmin ve tercih edilen satış karmasının sonucu olarak, Satış Sonrası Hizmetler ilk çeyrek geliri 4,3 milyar dolara, ilk çeyrek faaliyet kazanç oranı da yüzde 14,6’a yükseldi.

Satış Sonrası Hizmetler, bu çeyrekte Etihad Havayolları’nın 787 filosu için yakıt tasarrufuna yönelik dijital çözümler anlaşması ve ABD Hava Kuvvetleri ile KC-135 yatay stabilizatör anlaşması imzaladı. Satış Sonrası Hizmetler, ayrıca, Air Transport Services Group’tan Boeing 767 dönüştürülmüş kargo uçağı siparişi aldı ve 767 dönüştürülmüş kargo uçakları için ek kapasite oluşturma planlarını açıkladı.

Ek Mali Bilgi

Tablo 2. Ek Mali Bilgi İlk Çeyrek
(Milyon dolar) 2022 2021
Gelirler
Boeing Capital $46 $60
Dağıtılmamış kalemler, mahsuplaşmalar ve diğerleri ($13) ($46)
Faaliyet Kazançları/(Zararları)
Boeing Capital ($36) $21
FAS (finansal muhasebe standartları)/CAS(ABD maliyet muhasebe standartları) hizmet maliyet düzenlemeleri $283 $270
Diğer dağıtılmamış kalemler ve mahsuplaşmalar ($260) ($364)
Diğer gelirler, net $181 $190
Faiz ve borç masrafı ($630) ($679)
Efektif vergi oranı %23,2 %1,9

 

Boeing Capital’in çeyrek sonundaki net portföy dengesi 1,6 milyar dolar olurken, faaliyetlerden elde edilen kazanç, özellikle Ukrayna’daki savaşla ilgili zararların karşılanması nedeniyle geriledi. 2021 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında, diğer dağıtılmamış kalemler ve mahsuplaşmalardan kaynaklanan gelir ve kazançlardaki değişim, temel olarak, azalan hisse bazlı plan gideri ve ertelenmiş tazminat giderinden kaynaklandı. İlk çeyrek efektif vergi oranı, büyük oranda, vergilendirme öncesi zararın vergi indirimini ve gerçekleştirilebilir Ar-Ge vergi indirimlerini yansıtmaktadır

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir