Boeing, 737 MAX Kazalarıyla İlgili Dolandırıcılık Suçlamalarını Kabul Ediyor

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing'in ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini ve 243 milyon dolarlık ceza ödeyeceğini açıkladı.

featured

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing’in ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini ve 243 milyon dolarlık ceza ödeyeceğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte Boeing’in toplam cezası maksimum seviyeye ulaşacak.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili, havacılık devi Boeing’in ölümcül 737 MAX uçak kazalarıyla ilgili ABD’nin dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte Boeing’in 243 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceği ve şirketin ölümlü kazalarla ilgili toplam cezasını maksimum seviyeye çıkaracağı belirtildi.

Boeing Suçunu Kabul Ediyor

Adalet Bakanlığı yetkilisi, Boeing’in ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili ABD soruşturmasında suçunu kabul edeceğini belirtti. Bu kabul, Boeing’in cezai bir yargılamadan kurtulmasını sağlarken, şirketin hüküm giymiş bir suçlu olarak damgalanmasına neden olacak. Savunma, federal bir yargıcın onayını gerektiriyor.

thumbnail
İlişkili Haber
Alaska Airlines havada kapısı açılan 737 Max 9’u Boeing’e iade etti

243 Milyon Dolarlık Ceza

Adalet Bakanlığı yetkilisi, Boeing’in ayrıca 243,6 milyon dolar ceza ödeyeceğini söyledi. Bu ceza, Boeing’in ölümcül kazalarla ilgili 243,6 milyon dolarlık ikinci cezası olacak ve toplam cezayı maksimum seviyeye çıkaracak. Şirket, bu cezayı daha önce 2021’deki 2.5 milyar dolarlık uzlaşmanın bir parçası olarak ödemişti.

thumbnail
İlişkili Haber
ABD Adalet Bakanlığı’ndan Boeing’e Dava: 737 Max Skandalı Büyüyor

346 Kişinin Ölümüne Neden Olan Kazalar

Boeing, 2018 ve 2019’da Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen 346 kişinin ölümüne neden olan 737 MAX kazalarıyla suçlanıyordu. Adalet Bakanlığı’nın Mayıs ayında şirketin ölümcül kazalarla ilgili 2021 anlaşmasını ihlal ettiğini tespit etmesinin ardından Boeing cezai kovuşturmaya maruz kaldı.

Dolandırıcılık ve Yanlış Beyan

Boeing, MAX’te kullanılan önemli bir yazılım özelliğini düşük hızlarda çalışacak şekilde genişlettiği konusunda Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) bilerek yanlış beyanda bulunmaktan suçlu olduğunu kabul ediyor. Bu yazılım, pilotlar için daha az yoğun eğitim gerektirerek Boeing’e para tasarrufu sağladı. Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi (MCAS), belirli koşullarda uçağın burnunu otomatik olarak aşağı itmek için tasarlanmış bir yazılım özelliğidir. FAA’nın uçağı 20 ay boyunca yere indirmesine yol açan iki kazayla bağlantılıydı ve bu durum Boeing’e 20 milyar dolara mal olmuştu.

Yetkili, anlaşmanın bir parçası olarak Boeing’in yönetim kurulunun MAX kazalarında ölenlerin yakınlarıyla görüşeceğini söyledi.

Boeing, Adalet Bakanlığı ile çözüm şartlarında prensip anlaşmasına vardığını da açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing, 737 MAX Kazalarıyla İlgili Dolandırıcılık Suçlamalarını Kabul Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir