Boeing 737 Max 8 kazalarının nihai raporu kasımda açıklanacak

featured

Endonezya’da 29 Ekim’de düşen ve 189 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına ilişkin nihai raporun kasımda açıklanacağı bildirildi.

Endonezya Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi (KNKT) Başkanı Soerjanto Tjahjono, yaptığı açıklamada, Lion Hava Yollarına ait JT 610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi düşen yolcu uçağı ile ilgili sonuç raporunun kasımda kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Tjahjono, geçen ay, KNTK’nin kazaya ilişkin son taslak raporunun, Amerikan uçak üreticisi Boeing, Lion Hava Yolları ve ABD Federal Havacılık İdaresi gibi ilgili tüm taraflara gönderildiğini ifade etti.

Wibowo, taslak raporu ilettikleri kurumların, ekim ayı içerisinde geri bildirimde bulunmaları gerektiğini kaydetti.

Boeing firması temmuzda yaptığı açıklamada, Endonezya ve Etiyopya’da yaşanan 737 Max 8 kazaları kurbanlarının ailelerine ve yakınlarına 100 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurmuştu.

Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.¨

Etiyopya’daki kazanın ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.¨

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri arasındaki veri uyuşmazlığının “Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi” (MCAS) adı verilen kontrol sisteminin otomatik devreye sokmasının etkili olduğu belirtilmişti.”

Boeing, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin MCAS yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak bir güncelleme yapacağını duyurmuştu.

(TimeTürk)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Boeing 737 Max 8 kazalarının nihai raporu kasımda açıklanacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir