Haberler

Binali Yıldırım’dan Topçu’ya cevap

Binali Yıldırım, Türk Hava Yolları eski yönetim kurulu başkanı Hamdi Topçu'nun yeni havalimanın gereksiz olduğuna yönelik iddiasını cevapladı. Yıldırım, "AHL'de yeni bir pist demek Yeşilköy'ün ölmesi demekti, dünya kadar kamulaştırma demekti" dedi.

Binali Yıldırım, Türk Hava Yolları eski yönetim kurulu başkanı Hamdi Topçu’nun yeni havalimanın gereksiz olduğuna yönelik iddiasını cevapladı. Yıldırım, “AHL’de yeni bir pist demek Yeşilköy’ün ölmesi demekti, dünya kadar kamulaştırma demekti” dedi.

Binali Yıldırım Hamdi Topçu sorusu üzerine şunları söyledi:

“Atatürk Havalimanı kapasitesinin iki katında çalışıyordu zaten. Havalimanı çalışırken yeni bir pist yapmak mümkün değilki. Üstelik yeni pist için Yeşilyurt’u tamamen ortadan kaldıracaksınız, bu tarafta dünya kadar kamulaştırma yapacaksınız. Sadece bir pist yapmak için 5-6 milyar TL para harcayacaksınız. Nihayetinde sınırlı bir büyüme şansınız var, şehrinde tam ortasında bir havalimanı.

Ayrıca Hamdi Topçu 2030’u diyor. Biz 2100’ü planlamaya çalıştık. Bu konu çok tartışıldı. Nihayetinde bu karar alındı. Yeni havalimanın olduğu yere yeni bir şehir kurulacağı iddiası doğru değil. Tevatür o.

Biz bu yeni havalimanına para koymadık. Bütçeden para koymadık. Birinci faz için 40 milyar TL harcanmış. İkinci ve üçüncü faz hazırlandığında 70 milyar TL harcanmış olacak. 25 yıl işletilecek. 25 yıl işletme süresinde de her yıl 7 milyar TL kira ödeyecekler. Bu yatırımın neresi yanlış.

Hamdi Topçu için arşive girin bakın. Yeni havalimanının neden yapıldığına yönelik açıkmaları var. ”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu