Belarus krizinde sular durulmuyor; Avrupa’dan uçuşlara engel teknik sorun kaynaklı

Belaruslu muhalif gazeteci Raman Pratasevich gözaltına alındı.
Belaruslu muhalif gazeteci Raman Pratasevich gözaltına alındı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bazı Avrupa uçuşlarına yönelik Rusya’nın engelleme yaptığına ilişkin iddialar üzerine, meselenin teknik sorunlardan kaynaklandığını söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Belarus hava sahasını kullanmadan Rusya’ya geçmek isteyen Bazı Avrupalı hava yolu şirketlerine ait uçaklara Rus makamlarının izin vermemesi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Havacılık otoritelerinin gerekli açıklamayı yapacağına inandığını belirten Peskov, “Bunlar teknik sorunlardır. Gerçekte mesele çok basit. Sistem onay verdiğinde ya da mutabakata varıldığında belli bir noktadan diğer noktaya uçuşlar her ülkenin hava sahasında gerçekleşir” dedi.

“Uçaklar mutabakata varmadan uçuş yapıyor”

Belarus etrafından dolaşarak gelen söz konusu uçakların mutabakata varmadan uçuş yaptığına dikkati çeken Peskov, “İşte bu yüzden teknik sorunlar ortaya çıkıyor” açıklamasını yaptı.

Bu meselenin Rusya ile Avrupa Birliği (AB) arasında ilişkileri etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da cevaplayan Peskov, bu yönde herhangi bir problem için gerekçe görmediğini, zaten iki taraf arasında yeterince problem bulunduğunu kaydetti.

“Problemi Rusya meydana getirmedi”

Peskov, bu konudaki teknik problemi Rus tarafının meydana getirmediğini vurguladı.

Ayrıca Peskov, Rus istihbaratının, Rus havacılık yetkililerinin ve Rusya’nın, Belarus’taki Ryanair hadisesi ile ilgisi olmadığını belirterek, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün konuyla ilgili inceleme başlatma niyetini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Belarus’ta yaşanan olay ve tepkiler

Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair’e ait 123 yolcu taşıyan uçak, bomba ihbarı yapıldığı iddiasıyla 23 Mayıs’ta Belarus hava sahasındayken acil iniş yapmıştı.

Belarus’un başkenti Minsk’e indirilen uçaktaki yolcular arasında bulunan ve terör olaylarına karıştığı gerekçesiyle aranan, bir sosyal medya hesabının kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Roman Protaseviç gözaltına alınmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Belarus krizinde sular durulmuyor; Avrupa’dan uçuşlara engel teknik sorun kaynaklı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir