Belarus Devlet Başkanı’ndan dikkat çeken THY açıklaması

featured
service

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Türk Hava Yolları’nın (THY) Belarus seferlerinde yasadışı göçmen taşıyor iddialarına ilişkin, Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD havayolları için THY’nin güçlü bir rakip olduğunu bu sebeple bu iddiaların ortaya atıldığını açıkladı.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko TRT Haber’e Türk Hava Yolları’nın (THY) göçmen kriziyle ilişkilendirilmesinden bahsetti.

Lukaşenko, “THY, dünyanın en güçlü hava yolu şirketlerinden biri ve diğer güçlü şirketlerin rakibi. Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD şirketleri için güçlü bir rakip. Dolayısıyla bu şirketi bir şekilde bastırmak gerekiyor. Bir sebep uydurdular: göçmenler” ifadelerini kullandı.

Göçmenlerin Belarus’a davet edilmeleri iddialarına da cevap veren Lukaşenko, insanların Belarus’a “tamamen yasal olarak” geldiklerini belirterek, “Bunun için para ödediler. Bunu tamamen yasal olarak yaptılar. O zaman bana söyleyin; bizzat ben veya Belarus hükümeti, neyi ihlal ettik? Dahası biz, AB ile yapılan geri kabul anlaşmalarını sıkı bir şekilde yerine getiriyorduk zaten. Bu yüzden bizi boş yere suçlamasınlar” ifadelerini kullandı.

Polonya sınırındaki göçmen kriziyle Batı ile arasındaki gerilim tırmanan Lukaşenko göçmenlerle ilgili “Önce insanların, yani göçmenlerin Irak, Suriye, Afganistan ve diğer ülkelerden neden kaçtıklarından başlamalıyız” dedi.

Lukaşenko “Çünkü, ABD ile ona hizmet eden Avrupa ve diğer ‘kahraman’ devletler, bu devletleri işgal etti ve bu devletleri neredeyse yerle bir ettiler. Bu insanların oturmak için evleri yok, çocuklarını yedirip giydirme imkanı yok… Bu yüzden onlar, mülteci olup çeşitli güzergahlara, çağrıldıkları yerlere gidiyorlar” diye konuştu.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Belarus Devlet Başkanı’ndan dikkat çeken THY açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.