Bayraktar’ı 4 yıl geciktirdiler

featured

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yerli İHA Bayraktar’ın bugüne gelene kadar yaşadıklarını zorlukları anlattı. 2009 yılında Bayraktar taktik İHA’nın ilk prototipinin uçuşunu gerçekleştirdiğini hatırlatan Bayraktar, denemeler için aylarca uygun pist bulamadıklarını söyledi.

İHANET İÇERİSİNDEYDİLER

İhanet içerisinde olan çevrelerin Milli teknolojinin Mehmetçik’e ulaştırmasının engellemeye çalıştıklarını kaydeden Bayraktar, TB2’nin 4 yıl geciktirildiğin dile getirdi. Bayraktar şunları kaydetti: “Seyir Defteri 2009 Taktik İHA prototipinin ilk uçuşu. O gün tümüyle milli yazılım ve tasarımla havacılık tarihimizin ilkleri yapılır. Uçuşun tüm aşamaları (taksi, kalkış, seyir ve iniş) otomatik bir şekilde başarıyla icra edilir. Bu kabiliyet o dönemde dünyada hiçbir iha’da yoktur.

MAŞALAR RAHATSIZ OLDU

O dönemde ülkemizde İsrail’den kiralanan iha’lar kullanılmaktadır. Denemeler için aylarca pist bulunamamıştır. Kısa süre sonra bazı askeri yetkilileri (muhtemelen birilerinin maşasını) bu gelişme rahatsız eder ve ilk işi pistteki pürüzleri bahane ederek uçuşları yasaklamak olur. Aylar sonra yeniden pist bulunur ve uçuş izinleri çıkar. Sonraki denemelerde havacılık tarihimizin milli bir hava aracıyla yapılan rekorları dahi kırılır (irtifa, havada kalış).8 saatlik uçuş sonunda gece şartlarında başarıyla yapılan otomatik iniş birilerini iyice rahatsız eder.

HALUK BAYRAKTAR’I
TUTUKLATMAYA DAHİ KALKTILAR

Denemeleri belgelemek için gönderilen askeri heyetten birileri gecenin karanlığında büyük bir milli başarıyı ve ilki görmezden gelmeye çalışır, tartışmalar çıkarır ve Genel Müdürümüz Haluk Bayraktar’ı tutuklatmaya dahi kalkarlar.

ENTRİKALAR GECİKMEYE NEDEN OLDU

Bütün bu entrikalar Bayraktar TB2’nin envantere girmesini 4 sene geciktirir. Mehmetçik bir taraftan canı pahasına terörle mücadele ederken, maalesef birileri de gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde, milli teknolojinin Mehmetçiğimize destek olmasını engelleme çabası içindedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bayraktar’ı 4 yıl geciktirdiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir