Savunma Sanayi

Bayraktar TB3 üretim ve envantere giriş tarihi açıklandı!

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları arasına yeni bir üye katılıyor. Bayraktar TB3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek dönemde hizmete girecek TCG Anadolu amfibi hücum gemisi üzerinde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek. İşte Bayraktar TB3 üretim ve envantere giriş tarihi…

Bayraktar TB3 üretim ve envantere giriş tarihi açıklandı!

TCG Anadolu amfibi hücum gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi. Son montaj işlemleri de yakın zamanda tamamlanarak son test süreci başladı. Fakat ABD ambargosu nedeniyle F-35 satışları süresiz rafa kaldırıldı. Türkiye de TCG Anadolu’yu SİHA ve helikopter gemisine çevirme kararı aldı.

Bu talebe karşılık geliştirme sürecine şekil verilen Bayraktar TB3 ise Bayraktar TB2’nin daha uzun, geniş, yüksek ve katlanabilen kanat yapısına sahip bir versiyonunu olarak karşımıza çıkacak. Tabii sabit kanat 2. versiyonu görmemiz mümkün.

Bayraktar TB3’ün getirdiği bir diğer önemli yenilik de fiyat-performans aralığını koruyarak TB2’nin neredeyse 2 katı kadar yük taşıyabilecek oluşu. Tabii bu durum tasarıma da etki ediyor. Zira kanatlara biraz daha fazla ağırlık binecek. Bu nedenle SİHA’nın arka ayaklarının gövde yerine kanat altına konumlandırıldığını görüyoruz.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın son yaptığı açıklamayla birlikte Bayraktar TB3 üretim ve envantere giriş tarihi belli oldu. Belirtilene göre önümüzdeki aylarda ilk uçuşu gerçekleştirilecek. Yıl sonuna kadarda seri üretime girecek. Yani 2023 sonuna gelmeden TSK envanterinde yerini alacak. (Shiftdelete)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu