Haberler

Başkasının pasaportuna IMEI kaydettirme devri kapandı

Yurt dışından getirilen cep telefonları, yurt dışına girişi çıkış yapmış herhangi birinin pasaportuna işlenerek kullanılabiliyordu. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni karar ile buna sınırlama getirildi

Yurt dışından ülkemize getirilen akıllı telefonlarla ilgili olarak yeni bir karar alındı ve resmi gazetede yayımlandı. Karara göre artık başkasının pasaportu üzerinden akıllı telefonunuzu kaydettiremeyeceksiniz. Karar 15 gün içerisinde yürürlüğe girecek. Normalde yurt dışından getirdiğiniz telefonları herhangi birinin pasaportuna kayıt ettirebiliyorsunuz ve kayıt işleminden sonra 2 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde akıllı telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Yeni kararda ise bu süreç de değişti. Üç yıl. Artık sadece TC Kimlik numaranız üzerine kayıtlı hatlar ile beraber yurt dışından getirdiğiniz telefonları kullanabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki ÖTV oranının çok yüksek olması sebebiyle bir çok insanın yurt dışından akıllı telefon getirtmesi ve onları getirttiği kişilerin pasaportuna kaydettirmesi devletin de dikkatini çekti. Yeni karar ile beraber artık yurtdışından ülkeye akıllı telefon getirmek daha zor bir hale geldi.. Yurt dışından akıllı telefon getirip satmak istediğinizde de bununla ilgili olarak kısıtlamalar mevcut. Alacak olan kişinin de pasaportu üzerinden kayıt yaptırması gerektiğini belirtelim. Son haftalarda akıllı telefonlar için olan ÖTV zammından sonra,  yurt dışından yapılan alışverişlerde 22 Euro altına olan vergi muafiyetinin kalkması gibi gelişmeler yurtdışı üzerinden yapılan alışverişleri zorlaştırmıştı. Bunların haricinde 2 yılda bir olan akıllı telefon hakkının 3 yılda bir olarak güncelleneceği söylentisi, yurt dışından gelen telefonların IMEI kayıt ücretinin artacağı dedikodusu söylentiler arasında.

(dijitalx)

Etiketler

Hava Haber

Türkiye ve Dünya'daki tüm havacılık haberleri ile savunma sanayindeki gelişmeler bu portalda.

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı