Bakan Güler ‘KAAN’ için tarih verdi: İhtiyaç duyduğumuz an düğmeye basarız

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler S400 VE KAAN ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. KAAN'ın uçuşu için tarih veren Bakan Güler, S400'le ilgili olarak, "İhtiyaç duyduğumuz anda düğmeye basarız" dedi.

featured

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler S400 VE KAAN ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. KAAN’ın uçuşu için tarih veren Bakan Güler, S400’le ilgili olarak, “İhtiyaç duyduğumuz anda düğmeye basarız” dedi.

Bakan Güler, “Eurofighter Typhoon” tedariki için çalışmalarının olduğunu belirterek, “Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili. Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı razı etmek için onlar çalışıyorlar. O sorunu İngiltere ve İspanya ‘Biz çözeceğiz’ diyorlar. Olursa 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Bakanlığının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bir milletvekilinin “Eurofighter Typhoon” savaş uçağının alınıp alınmayacağına yönelik sorusu üzerine Güler, “Eurofighter ile ilgili çalışmamız var. Eurofighter’ı almak istiyoruz. Çok etkili bir uçak. Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili. Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı razı etmek için onlar çalışıyorlar. O sorunu İngiltere ve İspanya ‘Biz çözeceğiz’ diyorlar. Olursa 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki muharip uçakların, görevlerini karşılayıp karşılamayacağına yönelik soruya Güler, “F-16’larımız, F-4’lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterli. Ancak biz tabii ki ileri bakıyoruz. İleri için de başlangıçta F-35’e müracaat etmiştik fakat F-35’te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz. F-16’larımızı modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper’den 40 tane hazır alacak, 79 tanesinin modernizasyonunu TUSAŞ’ta kendimiz yapacağız.” yanıtını verdi.

“Bizim için asıl olan iki uçağımız var.” diyen Güler, “Bunlardan biri Hürjet. Bu aynı zamanda bizim eğitim uçağımız olacak. Aynı zamanda da muharip uçak. Asıl hedefimiz 5’inci nesil milli muharip uçağımız Kaan. Bu yılın sonunda inşallah ilk uçuşunu yapacak. 5’inci nesil bir uçak. Kendi motorumuz için çalışıyoruz. 2028’de yerli motoru vereceğiz, en geç 2032’de de kendi motorumuzla uçuyor olacak.” dedi.

MİLLİ MUHARİP UÇAĞI KAAN ÖZELLİKLERİ NELER?

BOYUTLAR

> Kanat Açıklığı 14 m (46 ft)

> Uzunluk 21 m (69 ft)

> Yükseklik 6 m (20 ft)

TEKNİK ÖZELLİKLER

> Itki 2x 29.000 lb

> Azami Hız 1,8 Mach

> Servis Tavanı 55.000 ft

Pozitif / Negatif G Limiti +9g / 3,5g

KAAN üstün hava hâkimiyetini:

– Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili

– Yüksek/Süpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Vuruş

– Yapay Zekâ ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü

ile sağlamaktadır.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti için nice 100 yıllar diledi.

En önemli gündemlerinin KAAN projesi olduğuna dile getiren Kotil, “KAAN inşallah bu yıl sonunda uçacak. Onun için çok özel bir gayret içindeyiz. Bu sabah şirkete gelince KAAN’ı ziyaret ettim, onu ziyaret etmek bir alışkanlık oldu. İyi gidiyor, yıl sonu sözümüzü inşallah Allah tutmamızı nasip eder. Statik testlerden, mukavemet testlerinden geçti. İçindeki ekstra ekipmanlar yerleştiriliyor. İniş takımları takılacak. Daha önce vardı ama bu kez uçacak iniş takımları takılacak. Bütün gayretimiz KAAN’ı 100. yılımızda gökyüzünde görmek için.” ifadelerini kullandı.

KAAN’ın 5. nesil bir savaş uçağı olduğuna dikkati çeken Kotil, uçakla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kocaman bir uçak. HÜRJET’i cebine iki kere sokup çıkarıyor. İki tane de F-16’yı yanında taşır, o kadar büyük bir uçak. Şu anda Amerikalılar, Çinliler, Ruslar’ın elinde olan uçağın muadili. Avrupalılar’da yok bu uçaktan. Japonya, Güney Kore uçak yaptı ama bu klasta değil. Bunu göz önüne alırsak bu stratejik bir aset. İlk uçuşla uçurabildiğimizi göstereceğiz. Yani o kadar dev yapıyı havada tutabiliyorsak, stabil olarak kontrol edebiliyorsak arkası gelir. Bu yılki en önemli hediyemiz KAAN olacak, bahtı açık olsun inşallah.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bakan Güler ‘KAAN’ için tarih verdi: İhtiyaç duyduğumuz an düğmeye basarız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir