Bakan Fidan’dan F-16 ve F-35 açıklaması: Pozitif bir gündemle yeni bir sayfa açıldı

featured

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Amerika temaslarını Türk gazetecilerle buluşmasında değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Amerika temaslarını Türk gazetecilerle buluşmasında değerlendirdi.İkili ilişkilere dair önemli mesajlar veren Fidan, geçmişte yaşanan krizlerin iki ülkeye diplomatik esneklik kazandırdığını belirtti. Fidan, gelinen noktada pozitif bir gündemle yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

F-16’larla ilgili siyasi sürecin tamamlandığını ve bu süreçte Biden yönetiminin bir irade koyarak Kongre’yi bilgilendirdiğini kaydeden Fidan, artık uçakların üretim ve teslimatıyla ilgili teknik süreçlerin başladığını belirtti.

Fidan, “Amerikan yönetimi burada bir irade ortaya koydu, Kongre’yi bu konuda bilgilendirdi. Kongre’den de geçti belli bir sürecin sonunda ve irade oluşturma süreci tamamlandı. Bundan sonrası aslında teknik süreç. Savunma bakanlıkları arasında ve ilgili firmalar arasında devam edecek olan bir süreç.” şeklinde konuştu.

F-35 konusuna da temas eden Fidan, şunları söyledi:

“F-35 konusunda biliyorsunuz biz bu programın bir parçasıydık, daha sonra haksız yere buradan bir çıkarma söz konusu oldu, S-400 konuları bahane edilerek. Biz tekrar pozisyonumuzu koruyoruz, yani buraya yapmış olduğumuz bir ulusal ödeme var, almamız gereken uçaklar var. Türkiye tabii bu konuları geniş fikirli açık bir şekilde konuşmaya tartışmaya her zaman hazır. Geldiğimiz aşamada aslında bu konuları farklı perspektiflerle tartışabileceğimize de inanıyoruz. Amerika’nın da bu konuda açık fikirli olması lazım diye düşünüyoruz, bazı görüş alışverişleri var.” (ntv)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bakan Fidan’dan F-16 ve F-35 açıklaması: Pozitif bir gündemle yeni bir sayfa açıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir