Ay’ın kayıp ikizi, Mars’ın arkasında gizlenirken bulundu

featured
(Unsplash)

Yeni bir araştırmaya göre Ay’ın uzun süredir kayıp olan ikizi, Mars’ın arkasında bulundu.

999 metre genişliğindeki 1998 VF31 isimli asteroit, ilk kez 22 yıl önce tespit edilmişti. Yeni analizler, göktaşının Ay’a “çarpıcı biçimde benzediğini” ortaya koydu.

Kuzey İrlanda’daki Armagh Gözlemevi ve Planetaryumu’ndan bilim insanları, göktaşını gözlemlemek için Avrupa Güney Gözlemevi’ni (ESO) ve Çok Büyük Teleskobu (Very Large Telescope) kullandı.

Çalışmanın başyazarı Dr. Apostolos Christou, bunun yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin oluştuğu sırada meydana gelen bir çarpışmayla yerinden edilen bir Ay parçası olduğuna inanıyor:

İncelememize Ay spektrumlarını dahil edene kadar tatmin edici hiçbir eşleşme görmedik. Kayanın Ay yüzeyinin bazı kısımlarıyla benzerliği çarpıcıydı.

Kökeniyle ilgili gizemi yıllardır koruyan asteroit, Mars’ın “Truvalıları” diye bilinen bir grubun parçası. Bu grup, Mars’ın etrafında hiç dolaşmıyor ve gezegenin hareketini takip ederek her zaman arkasında gizleniyor.

Öte yandan, Birleşik Krallık Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nin finanse ettiği araştırma, VF31’in diğer Truvalılardan çok farklı kompozisyona sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Daily Mail’e konuşan Dr. Chrisotu, diğer Truvalıların Ay’la benzerliği bulunmadığını ve bu nedenle incelenen nesnenin benzersiz olduğunu ifade etti.

Gezegenlerle ilgili bilimsel makalelere yer veren Icarus dergisinde yayımlanan araştırmada konuyla ilgili şu açıklamalar yer aldı:

Göktaşı, en geniş Ay havzasından büyük oranda küçük. O yüzden nesnenin Ay’dan geldiği senaryosu makul.

Bilim insanları Ay’dan kopan başka bir kalıntıya henüz rastlamadı. Ancak araştırmacılar, henüz keşfedilmemiş başka “Ay ikizleri” olabileceğine inanıyor.

Dr. Christou, “Eğer bir tane varsa, daha fazlasını da bekleyebiliriz” dedi ve ekledi:

Belki dışarıda buna tam olarak benzeyen başka bir asteroid vardır. Şimdiye dek onu bulamadık ama aramaya devam edeceğiz.

 

Independent Türkçe, Daily Mail

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ay’ın kayıp ikizi, Mars’ın arkasında gizlenirken bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir