Ayaklarımızı yerden kestik

featured

“Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” sloganıyla başlayan Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festival TEKNOFEST dün sona erdi. İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe dört günde 550 bin vatandaş ziyaret etti.  Harmandalı oynayan milli helikopterlerden uçan adamlara, kamikaze İHA’lardan sanal hangara, envai çeşit robottan, F16’ya motoruyla kafa tutan sporculara kadar vatandaşlar doyasına eğlendi.

MİLLİ UÇAKLARA BÜYÜK İLGİ

Festivalde vatandaşlar, yerli imkanlarla üretilen milli taarruz helikopteri ATAK’ı, ANKA’yı, yerli genel maksat helikopteri T625’i, eğitim uçağı HÜRKUŞ’u, bu uçağın jet motorlusu HÜRJET’i, kamikaze İHA’ları, robotik teknolojileri, Göktürk-2 uydusunu, sanal hangarı, Milli Muharip Uçağına büyük ilgi gösterdi. Dünya çapında ün yapan SoloTürk ve Türk Yıldızlarının gösterileri ise nefesleri kesti. ATAK helikopterlerini harmandalı gösterisi ve F-16 uçağı, Kawasaki H2R, Formula 1 aracı, ‘Tesla P100 DL’, ‘Lotus Evora 430 GT’, ‘Aston Martin The New Vantage’ ve ‘özel jet Challenger 605’ ile F16’ın yarışı hafızalara kazındı.

TÜRKİYE ‘TAKE OFF’A GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TEKNOFEST’i gezdi. Organizasyona 100’ü aşkın firmanın katıldığını dile getirerek, henüz açılmamış bir havalimanında, yarım milyonun üzerinde bir katılımın olduğu bir organizasyonda bulunduklarını dile getiren Oktay, şunları kaydetti:  “Bu gelecek yıllarda da çok daha artarak devam edecektir ki bu şunun göstergesi; Türkiye teknolojide, havacılıkta, savunma sanayisinde ve sivil havacılık alanında çok ciddi bir ‘take off’u, bir kalkışı başlatmıştır.” Özellikle gençlerin ve çocukların TEKNOFEST’te gelerek kendilerini son derece mutlu ettiklerini belirten Oktay, “Bu, geleceğe dönük olarak da bizi heyecanlandırmıştır. İnşallah bundan sonra üniversite tercihlerinde de bunun yansımalarını göreceğiz. Patentlerde de bu durumun yansımalarını görüyor olacağız.” dedi.

GELMEYENLER ÇOK ŞEY KAÇIRDI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, TEKNOFEST’i 550 bine yakın kişinin ziyaret ettiğini açıkladı. Festivalin gelecek sene yapılacağı yere değinen Uysal, “Üçüncü Havalimanı henüz açılmadı, açılmak üzere. Seneye de Atatürk Havalimanı buraya taşınacağı için orada yapmak imkanımız var. Büyük bir imkan bu” dedi. Festivalin bir sonraki yıl daha da hareketli geçtiğini kaydeden Uysal, “Bu sene gelemeyenler, neler kaçırdıklarını gelenlerden dinleyecekler. Öyle olunca da seneye gelmek isteyecekler” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ayaklarımızı yerden kestik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir