ATOR açıkladı.. Türkiye’ye gelen Rus sayısı 5 milyonu bulabilir

ATOR Türkiye’yi ziyaret edecek Rus turist sayısının 5 milyonu bulabileceğini açıkladı.

featured

Ukrayna ile savaş halinde olan, Batılı devletlerin ve ABD’nin yaptırımlarına maruz kalan Rusya’da halk Türkiye tatilinden vazgeçmiyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının bu sene geçen yıla göre yüzde 4-6 fazla olabileceğini açıkladı.

TürkRus’ta yer alan habere göre yapılan açıklamada, çok sayıda Rusya vatandaşının geçen ekim ayında İstanbul’a gitmesinin ve kış dönemi için İstanbul’a ek uçak seferleri konulmasının etkisiyle, 2022’de Türkiye’yi ziyaret eden Rusya vatandaşlarının sayısının 4,9-5 milyona kadar yükselebileceği belirtildi.

Bu rakam, 2021 yılına göre yüzde 4-5 fazlayken, 2019’a kıyasla yüzde 33 düşük.

ATOR Başkanı Maya Lomidze, Nisan ayında yaptığı açıklamada yaptırımlar nedeniyle Rusya’dan Türkiye’ye giden turist sayısının 2 milyona düşebileceğini söylemişti.

ATOR, Türk makamlarının da 2022 tahminini revize ettiğini ekleyerek “Yıl sonuna kadar 42 milyon turist ve 34,5 milyar dolar gelir bekliyordu. Ancak Ekim ayı sonunda bu tahminler revize edildi ve şimdi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un dediği gibi yıl sonuna kadar Türkiye’ye 50 milyon turist ve bunlardan 44 milyar dolar gelir bekleniyor. ” açıklamasında bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
ATOR açıkladı.. Türkiye’ye gelen Rus sayısı 5 milyonu bulabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir