ATO Başkanı, Ahmet Bolat’a direkt uçuş için dosya sundu

featured

ATO Başkanı Gürsel Baran, kısa bir süre önce ikinci ziyaretini gerçekleştirdiği THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’a ‘Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Doğru Ankara’dan Yurt Dışına Direkt Uçuş Önerileri’ başlıklı bir dosya sundu. Dosyanın detaylarını ilk kez Hürriyet Ankara’ya açıklayan ATO Başkanı Baran, “28 yeni destinasyon sunduk. ‘28’in tamamı olmasa da 20’sini ilave ederler’ diye düşünüyorum. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ‘yurt dışı direkt uçuşları’, ‘kent turizmi’ ve ‘8 Kasım’da yapılacak olan ATO seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Direkt uçuşlar konusunda kısa bir süre önce Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ı ikinci kez ziyaret ettiklerini belirten Başkan Baran, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

ZARAR-KÂR HESABI YAPILMAMALI

“Direkt uçuşlarla ilgili önemli bir mesafe kat etmiştik ama araya pandemi girince gerileme yaşadık. Pandemi öncesi 34’e kadar çıkardığımız direkt uçuşlardan bazıları ‘sefer zarar etti’ gerekçesiyle kısıtlandı. THY, bizim en kıymetli markamız. Hiç zarar etsin ister miyiz? Burası başkent ise zarar-kâr hesabı yapılmamalı. Paris’e İstanbul’dan günde 5 sefer var. Bu seferlerden birini Ankara’ya koymak gerekir. Ancak bunun yerine 6’ncı sefer konuluyor, ondan sonra ‘Ankara’dan yolcu az’ deniliyor. Ya da seferler gece saat 2’ye, 3’e konuluyor, bu da olmuyor.

28 YENİ DESTİNASYON SUNDUK

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’a sene başında ‘hayırlı olsun’ için gitmiştik. Geçtiğimiz günlerde tekrar ziyaret ettik. Sağ olsun, olumlu karşıladı ve yardımcı oldu. Yeni bir dosya verdik. 28 tane yeni destinasyon sunduk. ‘Bunların da Ankara’nın yurt dışı uçuşlarına ilave edilmesini istiyoruz’ dedik. ‘28’in tamamı olmasa da 20’sini ilave ederler’ diye düşünüyorum. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var. Biz artık memur kenti değiliz. Savunma sanayinin merkezi burası. Dünyadaki en büyük 100 şirketin içinde üç Türk şirketi var. ASELSAN, ROKETSAN TAİ. Buradan ihracat yapılıyor, iş görüşmeleri yapılıyor. Yabancı heyetler geliyor. İnsanlar aktarmalı uçuşla gelip gitmek istemiyor.

YÜZDE 10’UNA DA RAZIYIZ

Sağlık turizminde en kıymetli illerden birisiyiz. 70 tane ‘sağlık turizmi belgesi’ alan kuruluş mevcut. Dünyadan birçok alanda tedavi için şehrimize geliyorlar. Hasta insanı aktarmalı getiremezsiniz. Tamam, ‘dünyanın her tarafına Ankara’dan direkt uçuş olsun’ demiyoruz ama makul seviyede olmalı. 600 tane İstanbul’dan yurt dışına sefer var. Buradan da hiç olmazsa 60 tane olsun. Yüzde 10’una da razıyız. Ama 8 tane olmasın. Ankara’da büyük bir potansiyel var. En önemlisi yurt dışı direkt uçuşlar. Yurt dışı uçuşları hallettiğimizde en büyük eksikliğimizi gidermiş olacağız.”

ATO’nun sunduğu ‘Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Doğru Ankara’dan Yurt Dışına Direkt Uçuş Önerileri’ isimli dosyada, kentin ekonomik verilerine dikkat çekildi. Brüksel, Roma, Milano, Barselona, Madrid, Lizbon, Nürnberg, Kopenhag, Zürih, Stokholm, Oslo, Prag, Helsinki, Bişkek, Aşkabat, Taşkent, Duşanbe, Batum, Zagreb, Üsküp, Saraybosna, Kazablanka, Tunus, Mogadişu, Kahire, Priştine, Medine ve Tel Aviv için direkt uçuş başlatılmasının Ankara için önemli olduğuna dikkat çekilen dosyada, kış sezonunda uçuşları kaldırılan Amsterdam, Cidde, Paris, Londra uçuşlarının devamı da talep edildi. Dosyada, “Ankara’nın, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına dünyanın gelişmiş başkentleri arasında yer alan bir şehir olarak girebilmesi için yurt dışına gerçekleştirilen direkt uçuşlar etkili olacaktır” denildi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, kent turizmine ve pandemi öncesi ilkini düzenledikleri ‘Başkente Bir Gün Yetmez’ adlı kent turuyla ilgili şöyle konuştu: “Turizm, ihmal ettiğimiz alanlardan birisi. ‘Başkente Bir Gün Yetmez’ gezisine yeni dönemde vatandaşları da dahil edeceğiz. Cumhuriyet’in 100. yılına giderken ‘Ankara’ya Bir Gün Yetmez’ diyeceğiz. Vatandaşları da bu işin içine dahil ettiğimizde göreceksiniz, Ankara’nın potansiyelinin farkına varılacak. Davos’ta Ekonomi Zirvesi’ni topluyorlar. Benim Kızılcahamam’ımın ya da Beypazarı’mın Davos’tan ne farkı var? Biz anlatamamışız. Dünyadaki en kıymetli termal su Haymana’da, farkında bile değiliz.” (Hürriyet)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ATO Başkanı, Ahmet Bolat’a direkt uçuş için dosya sundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir