Atatürk Havalimanı’na yapılacak Millet Bahçesi nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan video ile paylaştı

Atatürk Havalimanı’na yapılacak yeni millet bahçesi son günlerde asılsız iddialarla gündeme gelirken, muhalefetin de hedefi oldu.

featured

Atatürk Havalimanı’na yapılacak yeni millet bahçesi son günlerde asılsız iddialarla gündeme gelirken, muhalefetin de hedefi oldu. İmara açılacağı spekülasyonları yapılsa da, alan devasa bir şehir parkına dönüştürülecek.

Yeni millet bahçesinde Atatürk’ün adı korunmaya devam edilip, yeni proje Atatürk Havalimanı millet bahçesi ismiyle anılacak. Yüzde 30’luk alanda havacılık faaliyeti devam ederken, sahil şeridiyle bağlantıları olacak.

İstanbul’a nefes aldıracak, Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesi muhalefetin hedefi oldu. İmara açılacağı, bina dikileceği ya da Atatürk isminin unutturulacağı iddia edilse de, projeyle alan devasa bir yeşil alana dönüşecek.

İşte Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesinin detayları..

Yeni millet bahçesinde Atatürk’ün adı korunmaya devam edilip, yeni proje Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ismiyle anılacak.

Havacılık faaliyetlerinde de Atatürk Havalimanı ismi kullanılacak.

Bu bölüme uçak bakımları için hangarlar, kapalı otopark ve Devlet Konukevi Yerleşkesi yapılacak. Kapalı otopark içerisinde metroya bağlantı olduğu için fuar organizasyonlarında da kullanılacak.

Projeye göre havalimanındaki 8 milyon 540 bin metrekarelik alanın yüzde 30’unda genel havacılık ve yüzde 9’unda askeri havacılık devam edecek. Florya tarafındaki piste dokunulmayacak.

Millet bahçesine sahil şeridiyle bağlantı da var. Projeye göre millet bahçesi, yaklaşık 855 metrelik bir iskele ile sahile bağlanıyor.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesinin neredeyse tümü geçici barınma alanı olarak kullanılabilecek.

Millet bahçesi, Orman Genel Müdürlüğü’ne ait Çoban çeşme Fidanlığı’nı da içine alacak. Bu bölümdeki 180 bin metrekarelik alana yaşlı bakım merkezi yapılması planlanıyor.

Projede ayrıca 18 bin kişilik kapasiteli bir cami de inşa edilecek. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet Bahçesi’nin detaylarını bir video ile paylaştı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Atatürk Havalimanı’na yapılacak Millet Bahçesi nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan video ile paylaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir