1. Haberler
  2. Gündem
  3. Apple’dan kötü haber: Ücretsiz iCloud servisi kapanıyor

Apple’dan kötü haber: Ücretsiz iCloud servisi kapanıyor

Apple, ücretsiz dosya depolama imkanı sağlayan Fotoğraf Yayınım uygulamasının fişini çekti. Artık herkes iCloud Photos kullanacak.

featured

Apple, bir zamanların popüler olarak kullanılan fotoğraf ve video saklama hizmeti My Photo Stream (Fotoğraf Yayınım) uygulamasını kapatmaya hazırlandığını açıkladı. 26 Temmuz tarihinde fişi çekilecek uygulama, kullanıcıların 1000 adet dosyayı ücretsiz olarak depolamasına izin veriyordu.

Apple, Fotoğraf Yayınım yerine iCloud Photos’u kullanacak

iCloud’un fotoğraf ve video depolama uygulaması 26 Temmuz tarihi itibarıyla emekliye ayrılıyor. Apple, kullanıcıların daha kapsamlı özelliklere sahip iCloud Photos’a geçmeye davet etti. 26 Temmuz tarihinden itibaren Fotoğraf Yayınım uygulamasından dosyalar arşivlenecek ve uygulama otomatik olarak iCloud Photos’a yönlendirecek.

İlk olarak 2011 yılında erişime açılan Fotoğraf Yayınım özelliği tamamen ücretsiz bir deneyim sunuyordu. Kullanıcılar, 1000 adede kadar resim ve video yükleyebiliyordu. Ancak desteğin kesilmesiyle birlikte sadece iCloud Photos’un aktif olacağını belirtelim.

Apple, Fotoğraf Yayınım’da depolanan dosyaların 25 Ağustos’a kadar erişilebilir durumda kalacağını söyledi. Görüntüler ve videolar, kullanıcıların cihazlarından silinmeyecek olsa da buluttan kaldırılacak ve senkronizasyon mümkün olmayacak. 26 Temmuz’dan itibaren Fotoğraf Yayınım’a yeni dosya da yüklenemeyecek.

My Photo Stream, dosyaları Apple cihazları ve web platformları arasında senkronize etmeye yönelik ilk girişimlerden biriydi. Ancak bulut depolama sektörünün gelişmesiyle birlikte iCloud’da güvenli depolama sağlayan iCloud Photos ön plana çıkarıldı.

iCloud hesabına sahip olan her kullanıcının ücretsiz 5GB depolama hakkına sahip olduğunu belirtelim. Daha üstü bir depolama alanı için Apple’dan abonelik satın almanız gerekiyor. Öte yandan Google Fotoğraflar veya Dropbox gibi servislere de göz atabilirsiniz.

Kaynak: SDN

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
1
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
2
sinirli
Sinirli
Apple’dan kötü haber: Ücretsiz iCloud servisi kapanıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir