ANKA’nın motoru hazır

featured

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği hava platformları için tasarlanan motorlar için seri üretim süreci başladı. Yeni nesil ANKA için geliştirilen ‘PD170’ motorunun entegrasyonu tamamlanırken, uçuşun bu yıl gerçekleşmesi hedefleniyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Motor Sanayii (TEI), ‘High Tech Port By MÜSİAD’ fuarında, hava platformları için geliştirdiği motorları sergiledi. Burada gündemdeki projelere ilişkin önemli bilgiler veren TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, Pistonlu motorlardan PD170 motorunun yeni nesil ANKA için geliştirildiğini hatırlattı; bu motorun bir üst versiyonunun daha büyük bir platform olan Akıncı insansız hava aracı (İHA) için yapılacağını belirtti. Akşit şunları söyledi:

İNŞALLAH BU YIL UÇAR
“Bu, özgün İHA motorumuz. Bunun da seri üretim siparişini aldık. Seri imalatı başladı, yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu motorda 3 bin saat civarında olgunlaştırma testlerini tamamladık ki motorun ömrü 1800 saat. İHA’larda 1200 ile 1800 saat ömürler. Motoru aşırı zorladığımız için ömür kısa oluyor. Dayanıklılık testlerinde 3 bin saati geçti. Çok değişik, karmaşık, aynı anda paralel testler yaptık ve ilk siparişimizi aldık, seri imalata başladık. Özgün İHA motorunun yeni nesil ANKA’ya entegrasyonu geçen hafta itibarıyla bitti. Pist, taksi testlerinin başarıyla bittiği haberi geldi. Şimdi uçuş testlerini bekliyor PD170. İnşallah 2018’de uçtu diye duyarız. Motor hazır, TUSAŞ’ın prosedürlerini tamamlamasını bekliyoruz.”

TS1400 HAZIRLANIYOR
ANKA-S Motor Modifikasyon Projesi kapsamında geliştirilen PD155 motorundan ise şu ana kadar 10 adet teslim ettiklerini söyleyen Akşit, “Şu anda çok daha iyisi, güçlüsü çıkınca o bir ara ürün olarak kaldı. TUSAŞ’ın ihtiyacı dolayısıyla o motoru hızla geliştirip verdik. O motor ANKA’nın mevcut motorunun güç ihtiyaçlarını birebir karşılayacak bir motordu. PD170 ise daha ağır, daha yetenekli yeni nesil ANKA için üretildi” ifadesini kullandı. T625 Özgün Helikopteri’ne güç verecek TS1400 turboşaft motorunun durumunu da anlatan Akşit, ilk prototipin ardından helikoptere gidecek motor çekirdeğini toplama çalışmalarına başladıklarını söyledi. Gelecek yıl geliştirilmiş, helikopteri çalıştıracak motor çekirdeğini ortaya çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Akşit, “Motoru çalıştırdıktan sonra 100’den fazla deney yaptık. Bu motorların kontrol algoritmaları ve yazılımlarını da biz yapıyoruz, geliştiriyoruz. İyi yerdeyiz. TS1400 tam anlamıyla bir jet motoru, büyük motorlarda olan bütün sistemlerin hemen hepsi var. Bu şu demek, bu motoru olgunlaştırdıktan sonra daha büyük motorları çok daha rahat tasarlayıp geliştirebiliriz. Sadece biraz ölçekleme yapacağız” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ANKA’nın motoru hazır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir